Kur norisināsies tavs nākošais pārgājiens? Ja tev trūkst idejas, tad mēs noteikti varam Tev ieteikt iziet pārgājienā gar upīti Raunis. Tā ir maza, taču ļoti mežonīga un akmeņaina upīte, kura nevienu neatstās vienaldzīgu. Raunis atrodas pašā Vidzemes sirdī un ir viena no straujākajām Latvijas upēm. Tā kritums sasniedz aptuveni 7,7m uz kilometru, tāpēc tā savu veča vārdu nodemonstrē visā pilnībā – it īpaši tad, ja iepriekš kādu laiku ir lijis un ūdens līmenis ir kāpis. Mēs Rauni esam nostaigājuši jau vairākas reizes. Gan pa vieglo, gan pa smago un pēc visām šīm reizēm ir radusies skaidra atziņa – ja pārgājiena beigās Tev ir sausas kājas, tad vai nu Tev ir labi apavi, vai Tu neesi gājis gar maršrutu vispār. 🙂 

Maršruts

Informācija par maršrutu

Kas? Kur? Kā?

Raunis citos pārgājienos…

Nepalaid garām arī citus video! Abonē šos kanālus!

ROLISSYoutube Roliss STREELNIEKS.LVYoutube Streelnieks.LV

Raunis bildēs…

Pārgājiena maršruta raksturojums

Šim pārgājiena maršrutam ir iespējamas divas versijas – pilnā, no Bērzkroga līdz Vaives dzirnavām (aptuveni 15km), un nepilnā, no tilta pār Rauni līdz Vaives dzirnavām. Tālāk lasi, lai saprastu sev ērtāko pārgājiena maršrutu.

Ja brauc ar sabiedrisko transportu, tad Tev ir jāuzspēj tikt līdz 18:45 pie Vaives dzirnavām, kad aizbrauc pēdējais transports uz Cēsīm. Ja tomēr esi izlēmis braukt ar privāto transportu un gribi pieveikt visu pārgājiena maršrutu – iesakām Tev auto atstāt Bērzkrogā, lai pēc tam no Vaives dzirnavām atbrauktu atpakaļ ar sabiedrisko transportu.

Šo maršrutu var veikt arī pretējā virzienā – no Vaives uz Bērzkrogu, taču mēs rekomendējam tā nedarīt. Kāpēc? Tāpēc, ka vides skaistums pieaug ar katru kilometru, līdz Vaives pusē tas sasniedz savu maksimumu ar skaistiem, sarkaniem mālu atsegumiem un augstiem iežu stāvkrastiem. Iešana no Vaives būs pielīdzināma pulvera izšaušanai maratona skrējiena sākumā, lai beidzamos kilometrus pieveiktu ar sajūtu… “meh, vajadzēja klausīt ko saka!”. Taču katram savs, protams. 

Pārgājiena maršruta raksturojums

Pārgājiena maršrutā var pārvietoties gan pa takām, gan arī pa pašu upes gultni (ja vien laika apstākļu rezultātā, tās līmenis nav ievērojami kāpis). Rauņa gultne ir akmeņaina. Maršrutā ir redzami daudz stāvkrasti, koku sagāzumi un krasta nobrukumi. Pārgājiena laikā nāksies vairākkārtīgi šķērsot Rauni, to nāksies darīt gan laipojot pa akmeņiem, gan pārejot pār kritušajiem kokiem. Pārgājiena maršruta sākumā vidējais upītes dziļums ir līdz potītēm, dažviet arī līdz viduklim. Ja arī sanāk iekrist – peldētprasmes nav nepieciešamas.

Interesantākais pārgājiena posms sākas no tilta pār Rauni, kur ir ceļš P30 “Priekuļi – Bērzkrogs”. Tieši šis posms līdz Vaives dzirnavām ir bagāts ar stāvkrastiem. Ja gadījumā esi nolēmis pieveikt tikai šo posmu, tad auto var arī atstāt pie Vaives dzirnavām. Līdz minētajam tiltam būs jāpieveic aptuveni 5 km gājiens (kartē ar oranžu līniju), kas ir aptuveni stunda ejot normālā solī. Tālāk pārgājiens līdz Vaives dzirnavām, ejot gar Rauni, ir aptuveni 7 kilometri .

Atpūta? Kur ieēst?

Ir labi, ja esi paņēmis līdzi uzkodas. Ēst gribēsies vismaz divreiz, ar nosacījumu, ja esi paēdis kārtīgas brokastis. Ja esi ar privāto auto – tad iespējams var paciesties un pēc pārgājiena, pa ceļam uz mājām, varēs paēst kādā foršā kafejnīcā. Taču ja esi paļāvies uz sabiedriskā transporta dieviem un līdzi nav uzkodas, tad drošāk ir rēķināties ar ļaunāko – būs jābrauc uz mājām ar tukšu vēderu. 

Pārgājiena maršrutā speciāli iekārtotas atpūtas vietas ir tikai divas – viena pie estrādes, izejot pie Rauņa (Bērzkrogā), otra – neilgi pirms pārgājiena beigām. Es domāju, ka tas Tevi nesatrauks un mācēsi paēst arī piesēžot uz baļķīša. Jo pilsētas cacām šis būs kārtīgs izdzīvošanas pārgājiens, kur ir zari, dubļi, krūmi un iespēja aplauzt tikko uzkrāsotos nadziņus, tāpēc šī suga no šāda maršruta turēsies pa gabalu. 

Ja laika apstākļi ir bijuši labvēlīgi, ejamais apvidus ir diezgan līdzens, tāpēc to droši var pieveikt arī ar 7-10 gadu veciem bērniem (ir darīts). Taču, ja ūdens līmenis ir augšā, būs jākāpj stāvos krastos. Mazajiem soļotājiem varētu būt diezgan pagrūti. Arī suņiem, ja vien tie nav rokassomiņas izmēra tepiķgānītāji, šis būs viegls maršruts. Apvidū ir gana daudz malkas, tāpēc būs viegli sakurt arī mazu ugunskuru (ievērojot GNP noteikumus). Tikai atceries vienu ļoti svarīgu vārdu – TĪRĪBA! Aiz sevis savāc visus atkritumus un neko neatstāj dabā! Pat ne banānu mizas! Ja tas priekš Tevis ir par grūtu – labāk paliec mājās. 😉

Veiksmīgu atpūtu un atsūti mums kādu bildi no sava pārgājiena! 

Ieteikumi?

Nenožēlosi, ja būsi iemetis somā rezerves pārvelkamos apavus, jo iespēja, ka kājas beigās būs slapjas, ir diezgan liela. Noteikti neaizmirsti arī par bildējamo, jo ceļā redzēsi ļoti daudz skaistus skatus.

 • Tiem, kuri vakarā brauc mājās:
  1. Ērta Mugursoma ***
  2. Rezerves apavi (ja nu kājas ir slapjas) *
  3. Personīgā aptieciņa (pretsāpju zāles, plāksteri, pretcaurejas līdzekļi, oglīte, utt.) ***
  4. Ūdens, vismaz 1,5 L [dzīvē nekas nav obligāti, bet šis ir] ***
  5. Zeķes (vismaz 2 pāri) **
  6. Termoveļa **
  7. Uzkodas (rieksti, rozīnes, auzu cepumi, utt) ***
  8. Fotoaparāts (būs daudz skaisti skati) **
 • Papildus tiem, kuri izdomā palikt pa nakti:
  1. Paklājiņš ***
  2. Guļammaiss ***
  3. Telts *
  4. Pieres lukturītis **
  5. Vēl zeķes ***

*** – “must have”.
** – ļoti ieteicams.
* – paša ziņā