Pārgājiens starp Āgenskalna tirgu un Arkādijas parku

sest.18feb.06:00sest.12:00Pārgājiens starp Āgenskalna tirgu un Arkādijas parku

Laiks

(Sestdiena) 06:00 - 12:00

Pasākuma detaļas

Piedāvājam pārgājienu – pastaigu pa Āgenskalna tirgus – Bāriņu ielas – Arkādijas parka O.Vācieša ielas – Mārupes ielas ietvertu teritoriju. Pārgājiena maršruts izstrādāts pa CEĻASOMA.LV vadītāja Ivara bērnības un skolas gadu vietām. Uzzināsim par šī rajona vēsturi, kā arī kas te bijis un kā izskatījās padomju laikā. Pēdējā informācija ir šeit dzīvojuša cilvēka pieredzētais, kas nav fiksēts nevienā grāmatā vai kinolentē. Viss būs autentisks un īsts. Tā kā tas ir pārgājiens, ņemsim līdzi maizītes un tēju termosā, kas mums noderēs sildoties kādā smukā vietā parka teritorijā.

Ekskursijas programmā:

Plkst. 08:00 tikšanās pie Āgenskalna tirgus autobusu pieturas (pietura blakus bijušā Latvijas Pasta ēkai Bāriņu ielā tieši pretī Āgenskalna tirgum)

Bāriņu iela – iepazinušies ar Āgenskalna tirgus, Televīzijas torņa, Igauņu biedrības nama un Latvijas Pasta ēkas rašanās vēsturi dosimies pa Bāriņu ielu Uzvaras parka virzienā. Aplūkosim bijušo Rīgas Bāriņu namu un ielūkosimies “teleportālā”.

Uzvaras parks – iepazīsimies ar Uzvaras parka izveides vēsturi cauri laiku lokam – sākot ar mitrajām pļavām viduslaikos, K.Ulmaņa iecerēm Latvijas Republikā pirmskara laikā un nobeidzot ar padomju laika pārveidojumiem. Neaizmirsīsim te notikušos Dziesmu svētkus, un to kādiem mērķiem parka teritorija tika izmantota kara laikā.

Arkādijas parks – viens no skaistākajiem Rīgas parkiem, kas 19./20. gadsimtu mijā bija iecienīta baltvācu publikas un pie šīm aprindām sevi pieskaitošo, pārvācoties vēlošo latviešu mietpilsoņu pastaigu un atpūtas vieta. Tieši te alus darītava Valdšleshen ierīkoja vasaras restorānu, bet vēlāk pēc arhitekta P.Kundziņa projekta tika uzcelta mūzikas estrāde – gliemežnīca. Te notika koncerti, uguņošanas, dejas un bērnu svētki, kuros sacentās skriešanā maisos un jāšanā uz ēzeļiem. Padomju laikā parka dīķī atradās gulbīšu mājiņa, bet pie parka ieejas tirgoja brīnišķīgu sveramo plombīra saldējumu vafeles glāzītēs! Atmodas sākumā te notika LNNK dibināšanas sapulce un no skatuves uzstājās E.Repše.

Aiziesim arī līdz Torņkalna stacijai, tad sekojot tramvaja sliedēm F.Brīvzemnieka ielā, atgriezīsimies pie Mārupītes iztekas no Māras dīķa.

Ojāra Vācieša iela – iepriekš Altonovas iela, jo bija nosaukta vēsturiskās Altonovas muižiņas vārdā, kas līdz pat dzelzceļa līnijas uz Jūrmalu atklāšanai, bija iemīļotākā Līgo svētku un citādu jauku izpriecu svinēšanas vieta rīdziniekiem. Vēl agrākos laikos uz šejieni devās turīga publika, lai izklaidētos krogū “Jerulazeme”. Uz ielas atrodas O.Vācieša un Akuratera mājas-muzeji, citas interesantas celtnes un mājas, par ko uzzināsim pārgājiena gaitā. Aiziesim līdz pirmajiem dzelzsbetona tiltiem Rīgā un Torņkalna baznīcai.

Māras dīķis (Māras dzirnavu ezers) – apiesim apkārt dīķim, kas radies, pateicoties te, līdz pat 20-tā gadsimta sākumam esošajām Māras dzirnavām, kuras pieminētas Rutku Tēva romānā “Trīs vella kalpi”. Apskatīsimies, kur tieši atradās dzirnavas, uzzināsim, kur tās palika un kas pašlaik atrodas to vietā. Aplūkosim eleganto apbūvi dīķa krastā, uzzināsim, kad tā radusies un kas bija pasūtītāji, kā arī to, kas te dzīvoja kara laikā. Te atrodas arī vairāku sabiedrībā labi zināmu personu īpašumi.

Mazā Nometņu iela – nosaukumu ielai devušas karaspēka nometnes pie Māras dīķa. Uz tām veda Nometņu un Mazā Nometņu iela. Karaspēka nometņu vietu apskatīsim, kad iesim apkārt Māras dīķim, bet pašu ielu izstaigāsim aplūkojot Mazo Arkādijas parku un to kas palicis pāri no Holma vilnas izstrādājumu dabrikas (fabrika “Aurora”). Aplūkosim arī dažas citas interesantas vietas šinī ielā.

Mārupes iela – uzzināsim tās senāko nosaukumu, apskatīsim pirmās balto silikātķieģeļu ēkas Rīgā, noiesim gar Āgenskalna baptistu draudzes baznīcu uzzinot par tās vēsturi un to, kas te ir atradies laika gaitā. Pa Mārupes ielu atgriezīsimies pie Āgenskalna tirgus, kur ir iespēja paēst tirdzniecības centrā ArcadA.

Pārgājiena – pastaigas kopgarums ~ 6 – 8 km.

Pārgājiena-pastaigas garums vairākas stundas.

Svarīgi! Kā jau katrā pārgājienā, ņemam līdzi maizītes un tēju/kafiju termosos!

Pieteikšanās pārgājienam

Pieteikšanās ceļojumam
pieteikties braucienam var mūsu majas lapā: www.celasoma.lv on-line ceļojumu rezervēšanas sistēmā vai klātienē (maksājot skaidrā naudā) mūsu birojā Pilsoņu ielā 5-4, Rīgā.

Vairāk

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *