Cik ļoti ir vērts apsvērt domu par izdzīvošanas komplekta iekļaušanu individuālā ekipējuma sarakstā? Kāds teiks, ka mūsdienās nokļūt izdzīvošanas situācijā ir teju neiespējami, vēl kāds cits oponēs – Tu nezini kur aizvedīs Tavs nākošais solis. Lai nu kā – nav jau tā, ka briesmas uzglūn uz katra stūra, tomēr ir labi pārzināt tās pamata prasmes, lai neapjuktu situācijās, kad tās ir pienākušas.  Āra dzīves un izdzīvošanas treneris Mārtiņš Ruģēns, kurš darbojas Rīgas 155. skautu vienībā un āra dzīves centrā “Pelēkais Vilks”, ir sagatavojis plašu aprakstu par to, kas jāņem vērā komplektējot savu izdzīvošanas komplektu. Ja Tu lasi pirmo reizi, šis apraksts Tev palīdzēs gūt plašāku priekšstatu par to, kam ir jāpievērš uzmanība un kas jāzina par šo tēmu – mans izdzīvošanas komplekts.

Izdzīvošanas Komplekts - Paraugs | STREELNIEKS.LV
Izdzīvošanas komplekts ir laba rezerve nonākot krīzes situācijās, piemēram, apmaldoties mežā, dabas vai tehnogēnas katastrofas gadījumā, kur tiec nošķirts no apkārtējiem un citās līdzīgās situācijās. Būtībā izdzīvošanas komplekts ir noderīgu lietu apkopojums, kas parasti nonākot nelaimē nav pa rokai. Izdzīvošanas komplektu ir jāveido katram pašam pēc saviem ieskatiem, tāpēc raksts sniedz tikai virspusēju ievadu plašajā tēmā. Nopērkot gatavu izdzīvošanas komplektu, tas nereti ir jāpapildina un gala rezultātā var sanākt ievērojami pārmaksāt. Tāpēc ir vērts pārzināt to, kas un kāpēc ir liekams šādā izdzīvošanas komplekta pamatā.

Izdzīvošanas komplekta iepakojums un tā izmērs

Izdzīvošanas komplekta iepakojums un tā izmērs ir galvenais faktors, kurš nosaka saturu. Komplekta izmēram ir jābūt tādam, lai to ērti varētu ņemt līdzi ikdienas gaitās, nēsāt kabatā, mugursomā, automāšīnā… .

Izvēloties izdzīvošanas komplekta uzglabāšanas konteineri ir jāņem vērā sekojošie rādītāji: 

Izdzīvošanas Komplekta Saturs

Kā jau tika minēts, ieplānotajam izdzīvošanas komplektam saturu ir vēlams izvēlēties pašam. Vispirms ir jāizvērtē, kādos apstākļos var nākties lietot šo komplektu un kādi ir ierobežojumi iepakojuma formas dēļ. Piemēram, ja ir plānots uzturēties ārā ziemas apstākļos, tad diez vai izdzīvošanas komplektā ir nepieciešamas iekļaut pretodu līdzekli. Lai arī pamatvajadzības neatšķiras no apkārtējās vides, ir jāņem vērā dažādas nianses.

Piemēram, mežā būs noderīgāks labs nazis, savukārt pilsētvidē daudz ērtāks būs instrumentu komplekts jeb tā saucamais multi-tūlis. Meža versijā instrumenta komplekta vietā var ievietot dažādas papildus mantas, taču tie viens otru neizslēdz. Turpmāk aplūkosim izdzīvošanas komplektu, kurš ir paredzēts mežainam apvidum un ietilpst lielākā bikšu vai jakas kabatā.

Šādam izdzīvošanas komplektam pamatprasības ir iekļaut rīkus uguns, ūdens, ēdiena un pajumtes nodrošināšanai.

Uguns Iegūšana – Sērkociņi, Šķiltavas un Krams

Izdzīvošanas situācijā, spēja iegūt uguni var būt pat dzīvības jautājums. Tāpēc, sevi cienošs izdzīvošanas komplekts iekļauj arī rīkus uguns iegūšanai. Pārsvarā izvēle ir starp trīs lietām – šķiltavām, sērkociņiem un kramu. Ja nevari izvēlēties, kurš Tavām vajadzībām būtu atbilstošākais rīks, vienmēr ir labi iziet cauri + un – analīzei.

Kā tas izpaužas? Lūk, ir piemērs!

Šajā gadījumā ir redzams, ka šķiltavu mīnusu ir vairāk kā plusu. Šķiltavu vietā ir labāk izvēlēties sērkociņus vai kramu, vai pat abus kopā. Sērkociņi ir viegli, neaizņems daudz vietas, bet ir jāpievērš uzmanība to nodrošināšanai pret mitruma piekļūšanu. Krams kalpos ļoti ilgam laikam, taču uguns iekuršana prasīs lielākas pūles un zināmas prasmes.

Kā sagatavot sērkociņus pret mitrumu?

Sērkociņi sagatavoti Izdzīvošanas Komplektam | STREELNIEKS.LV

Uguns Iekurs Un Tā Sagatavošana

Ne vienmēr dabā ir iespējams atrast labu uguns iekuru. It īpaši, ja ir slikti laika apstākļi vai slikti redzamības apstākļi, piemēram, nakts. Jāņem arī vērā, ka darbojoties ar kramu ir nepieciešams sauss un viegli uzliesmojošs iekurs.

Mārtiņš Ruģēns piedāvā ieskatu vairākos variantos, ko var izmantot gan atsevišķi gan visu kopā!

Izdzīvošanas komplekts - Bērza Tāss | STREELNIEKS.LV

Bērza tāss, kas ir iepriekš sagatavota sekojošā veidā 

Pajumte – viens no dzīvībai svarīgiem kritērijiem izdzīvošanas situācijās.

Tā, kā vieta ir ierobežota var paņemt tikai pašu nepieciešamāko.
Kempings un cirvis | STREELNIEKS.LV

Darba rīki izdzīvošanas komplektā

NAZIS.
Viens no svarīgākajiem darba rīkiem ir labs nazis. Ja ir iespēja, tad izdzīvošanas komplektā ir vēlams ielikt Šveices armijas tipa saliekamo nazīti. Tāds nazis ir universāls un praksē sevi pierādījis kā uzticamu. Ja vietas nav, tad var izmantot papīra naža asmeni, kurš ir notīts ar izolējošo līmlentu. Vajadzības gadījumā – lentu var noņemt, sānos pielikt divus koka gabaliņus un pietīt ar to pašu lentu. Sanāks brutāls, bet funkcionējošs nazis. Otrs variants ir rupjākais finiera zāģa asmens, kur augšējā mala tiek noasināta. Šāds asmens būs izturīgāks un apvienos divus vienā.

ZĀĢIS. Noderīgs instruments, bet grūti ievietojams. Kā vienmēr ir vairāki varianti. Viens no populārākajiem variantiem ir lentzāģis vai drāts zāģis. Ja tādu izvēlās, tad jāņem pēc iespējas rupjāks asmens. Smalkie asmeņi ātri saplīsīs un koku nozāģēt ar tādu prasīs ilgāku laiku, bet mazāku piepūli. Izvēloties šādu zāģi jau iepriekš jāpārbauda gala stiprinātāji. Tā ir vājākā vieta un var saplīst darba laikā.

Izdzīvošanas Komplekts - Šveices Armijas Nazis | STREELNIEKS.LV

IZOLĀCIJAS LENTA. Izolācijas lenta noderēs gan nojumes būvēšanai, gan apģērba labošanai, gan arī kā plāksteris. Labākais variants ir izmantot armēto izolācijas lentu jeb tā saukto makgaivereni (angliski – duct tape). Lai palielinātu līdzpaņemto apjomu, lentu var aptīt ap vairākiem priekšmetiem vai sarullēt atsevišķi. To var pielīmēt arī konteinera ārpusē un malās.

KOMPASS. Šoreiz ievietosim viņu sadaļā darbarīki. Kā vienmēr ir daudz variantu. Izdzīvošanas komplektā praktiskāks būs maza izmēra kompass, piemēram, orientieristu kompass, jo tāds neaizņem daudz vietas. Lai kompass neaizņemtu lieku vietu viņu var pielīmēt uz konteinera vāka iekšpusē vai ārpusē( ! tas neattiecās uz metāla konteineriem).

suunto kompass
ADATA AR DIEGU. Vēlams izvēlēties lielu lāpāmadatu ar lielu aci un biezu, izturīgu diegu. Ar maza izmēra adatām būs vairākas problēmas. Piemēram, aukstā laikā būs grūti noturēt, der tikai tievs diegs, viegli pazaudēt. Liela izmēra adata var tikt izmantota lamatām, apģērba sastiprināšanai, apavu lāpīšanai. Lielā acī varēs ievērt jebkāda izmēra diegu. Ja beigsies diegs, to varēs aizstāt ar diegu no cukura maisa, kartupeļu maisa, elektrības vadu utt.. Biezu diegu varēs izmantot arī lamatām vai nojumes būvei. Lai ietaupītu vietu, diega vietā var izmantot makšķerauklu. SASPRAUŽAMĀS ADATAS. Izmantojamas gan apģērba labošanai sastiprināšanai, gan ekipējuma labošanai, gan kā āķis. Ieteicams ielikt dažāda izmēra saspraužamās adatas.

MAKŠĶERAUKLA AR ĀĶI. Ideālā variantā ir divu izmēru auklas – tievā un biezā. Ja tādas izvēles iespējas nav, tad labāk ir izvēlēties biezāku. Āķus labāk ņemt mazo vai vidējo izmēru.

Uz maza āķa var noķert arī lielu zivi, uz liela āķa mazu zivi nenoķersi.

Ērtākais variants ir āķus iepakot līdzīgi kā sērkociņu kastītes zēveli, uzlīmējot uz izolējošās līmlentas. Tad ir droši, ka viņi nekur neizkritīs. Makšķeraukla noderēs ne tikai zvejai, bet arī pajumtes būvniecībai, apģērba labošanai un lamatām.

LUKTURIS. Ērtākais variants būs vienas diodes plakanais lukturītis. Aizņems maz vietu, bet dos pietiekami gaismu lai varētu vismaz kaut ko saredzēt. Noderēs arī kā signālierīce.

SPOGULĪTIS UN SVILPE. Noderēs signalizēšanai.

PIRMĀ PALĪDZĪBA. Ja vieta atļauj – var likt maza izmēra marles saiti. Pie lielas brūces tāpat nāksies izmantot pie rokas esošo resursu. Pamatā šādos komplektos ievieto plāksterus un leikoplastu. No medicīniskajām zālēm var ņemt aktīvo ogli un pretsāpju līdzekli. Tikai jāatceras par derīguma termiņiem. Zāles var uzglabāt tā saucamajos kinderolu konteinerīšos.

Ūdens un Ēdiens Izdzīvošanas komplektā

Ūdens

Dzeramais ūdens ir svarīgākais faktors cilvēka izdzīvošanai. Cilvēks bez ūdens var izdzīvot tikai trīs, maksimums četras, diennaktis. Saprotamu iemeslu dēļ dzeramo ūdeni nevar ievietot šādā komplektā, bet var paņemt līdz ūdens attīrīšanas tabletes vai kālija permanganātu (zilos graudiņus).

Jāatceras, ka zilie graudiņi ir ļoti spēcīgs antiseptiķis. Tos var izmantot gan ūdens attīrīšanai, gan brūču dezinfekcijai. Uz litru ūdens pilnībā pietiks viens līdz divi graudiņi. Ļoti netīram ūdenim var pievienot trīs līdz četrus. Brūču skalošanai var taisīt tumšāku sastāvu, bet krāsa nedrīkst būt izteikta. Pārāk spēcīgs šķīdums ir indīgs.

 

Ēdiens

Tāpat kā ūdeni – arī ēdienu izdzīvošanas komplektā nevar ievietot. Ja vieta atļauj, var paņemt mazākā konteinerītī cukuru un sāli. Pievienojot vienus līdz divus graudiņus rupjās sāls uz vienu litru ūdens, var nedaudz kompensēt sāls zudumu organismā, kas rodas svīstot. Protams, to var izmantot arī kā garšvielu. Cukurs palīdzēs uzturēt enerģiju. Var gatavot vāji saldu cukurūdeni. Komplektā var būt arī enerģijas batoniņš vai hematogens.

Noslēgumā - Daži Praktiski Padomi

Raksts ir veidots sadarbībā ar Rīgas 155. skautu vienību un āra dzīves centru “Pelēkais Vilks”. Aplūko šīs organizācijas mājas lapu https://www.pelekaisvilks.lv un Tu atklāsi, ka viņi nodarbojas ne tikai ar izdzīvošanas komplektu veidošanu! Šo organizāciju ikdienas darbība ir saistīta bērnu un jauniešu izglītošanu āra dzīves, vēstures un citos jautājumos, aktīvi organizē dažādas nometnes jauniešiem! Īpaši interesanti būs, ja meklē savai atvasei papildus nodarbi “pa tēmu“! – M. Muižnieks

0
Tavas domas, viedoklis un pieredze ir zelts! Lūdzu iekomentē!x
()
x