Kā sagatavoties izturības pārgājieniem?

“Tas ir par grūtu! Tas ir neiespējami! Es nevarēšu! Tas ir priekš profesionāļiem!” – Muļķības!
Nav svarīgi, vai tas ir #SIMTIŅŠ vai jebkurš cits izturības pārgājiens! Ja Tu veltīsi laiku, lai sevi sagatavotu, Tu sapratīsi, ka tas ir pa spēkam teju katram! Nu protams, ka tas nebūs gluži kā nosoļot 3 kilometrus. Lūk, šeit ir apkopoti daži ieteikumi, par to, kā to izdarīt!

Viss ir Galvā! Sagatavo savu prātu grūtībām – un tu būsi izpildījis 50% no nepieciešamās sagatavošanās procesa!

Vispārzināms likums jebkuram, kurš ir gājis kādā no izturības pārgājieniem.

Pirms Pārgājiena – Dodies Pastaigās!

Jo biežāk dodies dažādos pārgājienos, jo labāk! Aptuveni trīs dienas pirms plānotā pārgājiena, katru dienu izej 1-2 stundu pastaigā. Kājās auj tos apavus un zeķes, kurus plāno izmantot pārgājiena laikā. Centies noturēt vidējo tempu 5-6 km/h. Tam nevajadzētu būt sarežģīti, jo tas ir normāls iešanas ātrums.

Šādas pastaigas mērķis ir “pieradināt” kājas un laicīgi saprast iespējamās problēmas ar apaviem un zeķēm. Kaut kas berž? Kaut kas ne tā? Labāk pie atklājumiem nonākt pirms, nekā pārgājiena laikā.

Kontrolē ēdienkarti

Sākot no divām dienām pirms pārgājiena, vēlams ir neēst neko tādu, kas varētu pārgājiena laikā “radīt problēmas”. Nav ieteicams lietot arī alkoholu. Taču būtiski, lai radikāli netiktu nomainīta ierastā ēdienkarte, jo šādas izmaiņas var radīt neierastas “aktivitātes” vēderā. Iepriekšējā vakarā un pārgājiena dienas rītā paēd pilnvērtīgas brokastis! Ēdiens ir Tavs enerģijas avots!

Izgulies!

Sākot ar otro, trešo dienu pirms paredzētā pārgājiena, kārtīgi izgulies. Velti miegam ne mazāk kā 6h, pēdējā dienā pirms pārgājiena – ne mazāk kā 8h. Diez vai Tev ir vēlme pārbaudīt, kā tas ir – aizmigt ejot. 😉

Sakārto ekipējumu!

Neatliec visu uz pēdējo brīdi! Šīs dažas dienas pirms SIMTIŅA velti pārdomām par to, kādu ekipējumu ņemsi līdzi. Pēdējā vakarā visu sagatavo, nosver un vēlreiz pārbaudi, vai neesi paņēmis līdzi neko lieku. Atceries, ka papildus ekipējuma svaram ir jāsastāda tikai 10% no pašsvara. Jo vairāk lieki kilogrami, jo vairāk lieki iztērēta enerģija. Interesants fakts – ar  katru lieku kilogramu, katrs tavs kilometrs tiks pieveikts vidēji par 5 sekundēm ilgāk.

Ko Ņemt Vērā Pārgājiena Dienā?

Diez vai mums ir nozīme sevišķi izcelt to, ka pirms pārgājiena ir nepieciešams kārtīgi iesildīties. Pavingro, izstaipies, iesildi ne tikai kājas, bet visu ķermeni.

Ievēro pašdisciplīnu!

Iemesls, kādēļ sākas problēmas ir pašdisciplīnas un plāna trūkums pārgājiena laikā. Katrs var iet pa savam, taču gadījumā, ja Tev galīgi nav nojausmas kā vajadzētu rīkoties, šeit mēs piedāvājam savu pārgājiena plāna uzmetumu!

  • Uzsākot gājienu, aptuveni pēc 20 minūtēm apstājies un sakārto savu ekipējumu. Šajā laikā būsi sapratis vai nav par karstu, vai kas nespiež un neberž. Ja mazas, ekipējuma radītas diskomforta sajūtas ignorēsi sākumā, vēlāk tās var būt viens no iemesliem, kādēļ sāksi apsvērt domu par padošanos. Novērs problēmas!
  • Ievēro grafiku – 50 minūtes ej, 10 minūtes velti atpūtai. Atpūtas laikā nomaini zeķes!
  • Ik pēc 4h-6h taisi ilgās atpūtas (pēc 4h gājiena – 20 min., pēc 6h – 30 min.). Garajās pauzēs novelc apavus un ieturi ēdienreizes! Ēd, par spīti tam, ka “negribas”.
  • 2-3 minūtes pirms pauzes beigām gatavojies iešanai – pastaipies. Pēc atpūtas pauzēm, uzsākot iešanu, aptuveni 2-3 minūtes ej lēnāk, pakāpeniski kāpinot tempu. Līdz 47. minūtei ej ar 5-6 km/h ātrumu un pirms atpūtas 2-3 minūtes pakāpeniski samazini tempu.
  • Nezodz sev laiku! Laiks nav Tavs draugs. Katra sekunde ir pagājusi un vairs nav atgriežama! Sastādi pārgājiena laika grafiku un centies pie tā pieturēties. Tas, ka tev vēl ir atlikušas 16 stundas un 47 minūtes, nenozīmē, ka vari veikt pielaides. Tad, kad laiks ies uz beigām, tu ļoti labi sāksi atcerēties visus tos “ai, man vēl ir daudz laika!” brīžus.  Jo lielāks nogurums, jo vairāk gribēsies ņemt garākas atpūtas. 
  • Lēnāk ir tālāk, nesteidzies! Tas, protams, nenozīmē, ka ir jāstiepj gumija un jāvelkas. Neej ātrāk par savu dabīgo tempu (5-6 km/h)! Ja ir kāds lidotājs – nesteidzies viņam līdzi, īpaši svarīgi tas ir ejot barā. Steidzoties Tu lieki iztērēsi spēkus un vēlāk Tava steiga var pārtapt gausā gaitā.


Zema pašdisciplīna, ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ dalībnieki šādos pārgājienos izstājas. Pašā sākumā ir daudz spēka, tāpēc tiek veltīta maza uzmanība atpūtām. “Priekš kam atpūsties, ja neesmu noguris?” – tāda ir biežākā atruna. Ar ko tas viss parasti beidzās? Ar izšautu pulveri pārgājiena pirmajā pusē un nožēlojamu mocīšanos pārgurumā tā vēlākajos posmos.
Kas notiek pēc tam? Ilgāka iešana, mazāk atpūtas – apavi ir sviedros samirkuši un ir radušies visi priekšnosacījumi tulznām. Uz pārguruma fona tiek ņemtas biežākas un ilgākas atpūtas, kā rezultātā samazinās kopējais iešanas temps.
Teju visi zina biežākās kļūdas un saprot pašdisciplīnas augsto nozīmi, taču retais to visu ievēro pārgājiena laikā.

Maini zeķes!

Kad mainīt zeķes – ieteicams reizi stundā, vēlākais – reizi divās! Mainot zeķes, ar ūdeni un ziepēm noskalo kājas un nosusini sausas ar dvielīti. Velc sausu zeķi. Tikko nomainīto zeķi neliec maisiņā, bet liec pie somas, lai žūst. Pieturoties pie augstāk aprakstītās taktikas, 50 minūšu laikā zeķes nepaspēs sasmirdēt un būs svaigas arī pēc 2-3 lietošanas reizēm (viss atkarīgs cik rezerves zeķes esi paņēmis).

Ēd un dzer!

Dzer ūdeni negaidot, kamēr Tev sāks slāpt. Slāpes – tas nozīmē, ka Tu jau sev dari pāri! Ja par maz lietosi ūdeni, tas var būt viens no galvenajiem pašsajūtas pasliktināšanās iemesliem un var novest pie piespiedu izstāšanās.

Ēd. Starp lielajām ēdienreizēm izmanto uzkodas – žāvētus augļus, banānus un sporta batoniņus. Neiedziļinoties sīkumos – Tev ir nepieciešams uzņemt pārtiku, kura pēc iespējas ātrāk un efektīvāk uzsūcas ķermenī.

Praktisks ieteikums – izturības pārgājienos, piemēram #SIMTIŅĀ, kur katra minūte ir no svara – galvenajiem ēdieniem izmanto pārtikas veidu, kas ir ļoti ātri un vienkārši pagatavojams. Ideāla ir tūristiem paredzētā pārtika, kurai tikai jāuzlej karsts ūdens un nedaudz jāpagaida. To var ēst arī esot kustībā, tā atpūtas laikā ļaujot vairāk atpūsties, nevis nodarboties ar blakus lietām.


Šajā rakstā Tev bija iespēja uzzināt ko un kā labāk darīt, lai vieglāk uzveiktu SIMTIŅU. Atceries, ka tikai Tu pats noteiksi to, kā izvērtīsies šis pārgājiens – jautrs un nogurdinošs piedzīvojums vai mokpilna vilkšanās uz finišu – neviens cits to nevar ietekmēt. Tikai ejot un gūstot pieredzi, katrs pats atradīs sev visatbilstošāko iešanas taktiku. 

Rakstā paustie ieteikumi nav “izpīpēti no zila gaisa”. Tie ir balstīti uz pašu un citu pieredzes, armijas un citu organizāciju veiktiem pētījumiem. 

Mēs – STREELNIEKS.LV komanda – sniedzam tikai ieteikumus un neapstrīdam, ka tomēr Tev vislabāk strādā taktika ejot kokvilnas zeķēs, bez apaviem. Mūsu pieredze ir balstīta tūkstošiem noietos kilometros, dienām ilgām tulznu sāpēs, daudz saplēstās zeķēs un cita veida ekipējumā. Mēs Tev sniedzam padomus par to, kas strādā praksē, bet nekad neuzdrošināmies apgalvot, ka tas viss ir uztverams kā dogma.

About The Author

Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Aplūkot visus komentārus
Rolands Matisons
Rolands Matisons
8 years ago

Paldies par šo rakstu 😉

Gvido Vītoliņš
Gvido Vītoliņš
4 years ago

Paldies!

Vairis
Vairis
3 years ago

Tiešām paldies daudz derīgas informācijas,tikai viss lēnām jāsagremo.

Egija
Egija
10 months ago

Superīgi ieteikumi. Vakar nostaigāju 50km un šodien tik atradu jūs (tētis ieteica) un šo rakstu. Te izlasīju savu kļūdu- kāpēc beigas bija mokošas. Pārējo esmu darījusi pareizi.
Vēlreiz padies, noderēs nākamajam pārgājienam.

4
0
Tavas domas, viedoklis un pieredze ir zelts! Lūdzu iekomentē!x
()
x