Pārgājienu Apavi: Kā Izvēlēties un Kas Jāņem Vērā?

Pasaulē neeksistē ideāls. Un pārgājienu apavi nav izņēmums. Līdz šim, kad runa ir bijusi par pārgājienu apavu izvēli, tā vienmēr ir grozījusies tikai ap tēmu, “kā tos iegādāties”. Laikam ejot ir veidojusies ne tikai labāka izpratne, bet bijusi pat profesionāla rakstura nepieciešamība iedziļināties pārgājienu apavu tēmā, kas sevī ietver daudz vairāk kā tikai “kurus pārgājienu apavus labāk pirkt”. Nenoliedzami, šis raksts turpina kalpot arī šim mērķim, neatkarīgi vai tie būs Tavi pirmie pārgājienu apavi, vai kārtējie. Tas, iespējams, ietaupīs Tev ne tikai līdzekļus, bet pavisam noteikti palīdzēs saglabāt savu kāju veselību.

Pārgājienu Apavi: Kā Izvēlēties un Kas Jāņem Vērā, Lai Novērstu Tulznas un Samazinātu Pēdas Traumatismu

Ja kāds apgalvo, ka ir viens universāls apavs, kas derēs visam, tad vari būt drošs – tas ir mīts. Ja tas tā būtu, šis raksts nebūtu tapis. Kas derēs vieglai dienas pastaigai pa taciņām, nederēs bridienam pa pilnīgu bezceļu. Neatkarīgi no tā, vai gatavojies nākošajiem piedzīvojumiem, vai arī grasies doties uz veikalu un norādīt uz konkrētu pārgājienu apavu modeli, ir vērts iedziļināties un izprast pamatprincipus. Arī tad, ja pārgājienu pasaulē esi ienācis tikai nesen.  

Šis raksts ir daļa no topošā “Pārgājienu Apavu ABC” Ceļveža. Laika gaitā tas tiek un tiks papildināts un labots. Pēdējais būtiskais informācijas papildinājums ir noticis 08.10.2020. 

Kāpēc Pārgājienu Apavi Ir Jāizvēlas Rūpīgi?

TAVAS KĀJAS IR TAVS VĒRTĪGĀKAIS AKTĪVS. Tās Nes Tevi Uz Priekšu Gan Ikdienā, Gan Atpūtā, Gan Piedzīvojumos.
Pajautā kādam, kurš vairs nespēj saviem spēkiem aiziet tur, kur kādreiz ir spējis. Un Tu sapratīsi, cik nozīmīgas tās ir.

Īsā versija skan aptuveni šādi: Aktivitātei atbilstoša pārgājienu apavu izvēle ir pirmais starp galvenajiem nosacījumiem, kas ir jāņem vērā, lai Tu sevi pasargātu no 

ATCERIES! Vispirms ir pārgājiens un pieredze, tikai pēc tam nāk apavi un to izvēle. Vispirms dodies pārgājienā ar to, kas Tev ir, un tikai tad domā par atbilstošu apavu iegādāšanos!

To ir svarīgi piebilst, jo vienkārši “besī”, kad cilvēki izlasa visādas pamācības vai smeļas informāciju no dažādiem veikalu pārdevējiem (starp kuriem vien dažus retu reizi var redzēt ejam pārgājienos), un visādiem “influenceriem”, kuri pauž puspatiesības vai pat aplamas muļķības. Rezultātā, vienkārši tiek pieņemts uzskats, ka “vispirms ir pārgājienu apavi un tikai tad nāk pārgājiens.  NĒ! IR OTRĀDI! Un adresē uz šejieni (un d.., piedodiet, tur kur parasti mēs visus sūtām) jebkuru, kurš apgalvo pretējo!

Biežākā Kļūda: Pārgājienu Apavi Tiek Izvēlēti Balstoties uz Izskatu, Nevis Apstākļiem Kādos Tie Tiks Lietoti

Jā, īpaši starp dāmām tieši “man patīk” un “paskaties cik forša krāsa” nereti tiek nostādīts priekšplānā, kad runa ir par pārgājienu apavu izvēli.

Ja līdz šim Tavs nopietnākais pārgājiens ir vienu reizi gadā nostaigāt kādu īsu pārgājienu gar jūru, iespējams tā var arī darīt un tev pilnīgi pietiks ar parastām sandalēm vai krokšiem. Savukārt, ar šiem apaviem Tev nebūs ko darīt, piemēram, kādā no mūsu pašu zīmētajiem pārgājieniem, kur visai drīz tie varētu “izģērbties” (iespējams, arī iešanas laikā), vai arī ievērojami tiks saīsināts to darba mūžs. Nemaz nerunājot par to, ka potīte var būt samocīta, kājas sāpošas un neskaitāmas reizes būsi piedzīvojis kritienus, jo saķere tiem ir tuvu nekādai.

Kārtīgi zābaki būs kā klasiskā mūzika ausīm, vienalga – vai pēc veiksmīgām medībām velc no meža ārā savu trofejas briedi, vai dodies 3 dienu piedzīvojumā kaut kur šķērsām pāri Latgales nekurienei. Vienlaikus, šādos apavos garš un ilgstošs pārgājiens pa līdzenu apvidu var būt nevajadzīgi apgrūtinošs, jo zābaki ir smagi, kāja tajos nejutīsies komfortabli – tā vairāk svīdīs un Tu jutīsies daudz vairāk saguris.

Vai redzi, par ko ir runa?

Pārgājienu Apavi Ir Jāizvēlas Atbilstoši Reljefam Un Pārgājiena Raksturam​. APVIDUS IR KARALIS

Definējot atbilstošu izvēles ceļvedi, lūk, nonācu līdz šādam apvidus sadalījumam.

Viegli Ejams un Līdzens Apvidus (I) Paugurains un/vai Mežains Apvidus(II)
1. Plati, ar automašīnu viegli izbraucami ceļi;
4. Populāras gājēju takas (piemēram, Amatas dabas taka)
2. Speciāli iekārtota tūrisma infrastruktūra ar takām/veloceliņiem;
5. Vāji iestaigātas meža takas, takas gar upēm
3. Pludmales, pludmalēm piegulošie ceļi un takas;
6. Šķēršļotas (ūdens, grāvji, mitrāji, ielejas) takas vai pārvietošanās bezceļos.

Ja Tev joprojām tas šķiet pārāk sarežģīti, tad sadali to vienkārši divās daļās:

-“O! Šeit var forši paieties un varētu izvest pastaigā arī savu omi” pret
-“Kurš gan vispār spertu kāju šādā vietā?”

Pat, ja Tu tikai tagad sāc staigāt pārgājienos un domā par atbilstošu pārgājienu izvēli, ir vērts padomāt par vēlamajiem virzieniem, kuros Tev vislabāk patīk vai plāno staigāt. Ja nevari sevi iedomāties bezceļos, tad viss ir kārtībā. Visticamāk dosies pa taciņām un ceļiem. 

Lai novērstu diskusijas ārpus tēmas, šādi priekšnoteikumi tika izvirzīti definējot apstākļus atbilstošu pārgājienu apavu izvēlei:

Nopietniem kalnu kāpieniem un augstkalniem paredzētie apavi šeit netiek apskatīti.

Krokši, Armijas Apavi Vai Trekinga Zābaki - Kuri Pārgājienu Apavi Tev Būs Piemērotākie?

Veikalu plauktos parasti stāv dažnedažādi apavi – sākot no pludmales čībām, beidzot ar gumijas zābakiem. Bet nav nācies novērot, ka veikalu plauktos esošajiem pārgājienu apaviem būtu jebkāds cits loģisks izkārtojums, kā tikai pēc principa “ko pārdod visbiežāk”. Līdz ar to, normāls cilvēks ieejot un ieraugot šo pārpilnību visai ātri apjūk, zaudē modrību un kļūst par vieglu ēsmu pārdevēju apvārdošanai, kas var rezultēties arī ar pirkumu, kurš līdz galam nav atbilstošs Tavām vajadzībām. 

Pirms nostājies pārgājienu apavu izvēles priekšā, vēlams ir gūt  atbildi uz šiem jautājumiem:

"No Vieglākā Uz Smagāko" - Jo Sarežģītāki Apstākļi, Jo Nopietnāki Pārgājienu Apavi

Kad esi sapratis savu “staigāšanas stilu” un apvidu kādā visbiežāk dodies dabā, ir vērts iedziļināties tālāk. Atkāpei no  visādām tabulām, pievērsīsimies konkrētiem rāmīšiem, kas sevī ietver apavu izvēli, lai Tu pēc tam saprastu kā tieši iepriekšminētais saiet kopā ar pārgājienu apavu izvēli. 

Pēc principa “No Vieglākā uz Smagāko” ir ne tikai apvidus, bet arī pārgājienu apavu tipi. Vēl vairāk, katrs no tiem piemērojas iepriekš tabulā atainotajām apvidus grupām, kā arī tādiem blakus apstākļiem kā vertikālā* un horizontālā** slodze, kas rodas, piemēram, no mugursomas plecos, kurā ir Tavs pārgājiena ekipējums.

*vertikālā slodze ir Tavs un Tava ekipējuma kopsvars uz pēdām un apava zoli.
**horizonālā slodze ir tā, ko rada apvidus un tā reljefs ar savu slīpumu, akmeņiem, šķembām, kas liek kājai slīdēt uz apava sāniem, tādā veidā veicinot to stiepšanu uz sāniem.

Pārgājienu Apavi: Horizontālās un Vertikālās Slodzes ilustrācija
Pārgājiena Apstākļiem Neatbilstoša Apavu Izvēle Ir Biežākais Traumatisma Iemesls

Četri Biežāk Sastopamie Pārgājienu Apavu Tipi Un To Raksturojums

Atbalsta apavi - Palīgi Tehniski Sarežģītos Pārgājienos, Nometnes Sadzīvē un Nesteidzīgām Pastaigām Liedagā.​

Ja tu šādu terminu dzirdi pirmo, reizi – viss ir kārtībā. Tas ir radies tepat, sēžot un filosofējot par to, kā izvēlēties pārgājienu apavus un ar kādiem apaviem sanāk visbiežāk saskarties. Kā jau pauž šis termins un iepriekš tika minēts, šo apavu mērķis ir pildīt atbalstošas funkcijas tavā pārgājienā vai nometnes sadzīvē, piemēram, kamēr Tavi galvenie apavi žūst. 

Kas Tiek Domāts Ar Pārgājiena Atbalsta Apaviem?

Ja šādus apavus uzlūko kā pamata apavus pārgājienam, tad tikai tādā gadījumā, ja dosies pa līdzenu, viegli ejamu maršrutu, kurā faktiski nav šķēršļu. 

Šiem apaviem ir ļoti nosacīta kājas aizsardzība, to konstrukcija nav piemērota, lai izturētu to slodzi, kas varētu rasties ejot pa slīpu un tehniski sarežģītu reljefu. Nereti tiem ir pat visai nosacītas spējas saturēt sevī pašu kāju. 

Ejot pārgājienā pa granti vai meža takām ar sandalēm vai krokšiem, var nākties ne reizi vien apstāties, lai izbērtu sakritušos akmeņus un gružus, kuri tiek iemesti tieši pa apava aizmuguri.

Kopsavilkums par Pārgājienu Atbalsta Apaviem:

Pārgājiens Sūrā Pēda - Nometne

ATCERIES! Krokodils Dzīvo Ūdenī un Vienmēr Atpūšas. Krokodili Kalnos Nekāpj! Un to pašu dara arī "krokši". Kad ir pieredze un izpratne, tad Tu vari tā darīt, ja vēlies, bet nekad nedzirdēsi tādu ieteikumu no mūsu puses. Kamēr Tev nav pietiekoša pieredze - labāk neriskē ar savu veselību. Ja kāds ar 4x4 vieglo pilsētas automašīnu no meža velk ārā baļķus, tas tomēr to nepadara par meža hārvesteru.​

Vieglie Pārgājienu Apavi – Piemēroti Pārgājieniem Pa Līdzenu Un Viegli Ejamu Apvidu!

Vieglie pārgājienu apavi, kā jau tos raksturo nosaukums, ir paredzēti apstākļiem, kuros uz kāju un apaviem neiedarbojas pārmērīgi liela slodze. Šis pārgājienu apavu tips būs piemērots, ja paredzēts pieveikt garas pastaigas, ejot tikai pa ceļiem vai vienkāršu apvidu ar salīdzinoši cietu un līdzenu pamatni. Piemēram, pārgājienos gar jūru, vieglie pārgājienu apavi rullēs. 

Salomon taku skriešanas apavi - streelnieks.lv

Kas Jāņem Vērā Izvēloties Šo Apavu Tipu?

Kad domā par šiem apaviem, ir jāņem vērā arī tas, cik daudz nes līdzi. Vieglie pārgājienu apavi, lielākoties, nav paredzētas lielu smagumu nešanai. Tātad, mugursomā nevajadzētu stiept līdzi vairāk kā 8-10 kilogramu papildus svaru.

Kāpēc? Tas ir saistīts ar to, ka bieži vien šī tipa apaviem zole nav paredzēta lielas vertikālās slodzes iedarbībai, kāja izmaina pozīciju apavos un ātri rodas tulznas.

Piemēram, kā vieglie pārgājienu apavi nereti tiek izmantoti taku skriešanas apavi (tās pašas botes). Tas nav nekas slikts, tie ir ērti un ļoti viegli apavi. 

Tomēr, šajos apavos un botēs kā tādās, raksturīgākās traumas ir tieši pirkstu un to starpu saberzumi. Tam ir vienkāršs izskaidrojums – apavs ir šaurs, somas svars veido lielāku slodzi uz pēdu, tā piepampst un samazinoties telpai apavu purngalos palielinās berze. “Ideālos” apstākļos tam visam pievieno vēl slapjumu.

Vieglie pārgājienu apavi lielas slodzes apstākļos var būt traumatiski

Ja plāno iet ar skriešanas botēm bezceļos un ar mugursomu – domā divreiz. Pirmkārt, lai izvairītos no paaugstināta traumatisma iespējas (samežģījumi, noberzumi). Otrkārt - Tas ievērojami saīsinās tavu skriešanas apavu mūžu.

Skriešanas apaviem, salīdzinot ar pārgājienu kurpēm, var būt ievērojami īsāks darba resurss, tās var sākt beigties pie +/- 800-1000 nostaigātiem kilometriem, kamēr kurpēm tas būs ap 1500+. 

Nonēsāti Skriešanas Apavi Pārgājienos Nav ieteicami
Uz jautājumu "Kā ar tulznām?" tika saņemta atbilde "apakšā viss ir slikti".

To sakot, tas netiek domāts, ka apavs kļūst nelietojams. Tas vienkārši kļūst jūtami izstaigāts, ir parādījušies caurumi un citas problēmas, kas var apgrūtināt normālu to nēsāšanu pārgājiena apstākļos. Izmantojot šos apavus nepiemērotos apstākļos, tu vienkārši tos ātri saplēsīsi. 

Taku skriešanas apavi un parastās botas agresīvu pārgājienu apstākļos var tikt ātri nolietotas

Tādam nolūkam vairāk būs piemērotas kurpes. Salīdzinot ar skriešanas apaviem, pārgājienu kurpēm ir masīvāka konstrukcija gan ap kāju, gan attiecībā pret zoli. Tās ir paredzētas lielākai vertikālajai un horizontālajai slodzei, un tās nodrošina labāku stabilitāti un kopējo pēdas aizsardzību. 

Salomon Vieglie Pārgājienu Apavi

Salīdzinot ar skriešanas apaviem, pārgājienu kurpēs parasti ir nedaudz vairāk vietas purngalos, kas nodrošina vairāk brīvu telpu tad, kad kāja sāk uzpampt. Līdz ar to samazinās tulznu rašanās risks.

Kopsavilkums Par Vieglajiem Pārgājienu Apaviem

Vieglie pārgājienu apavi, iespējams, ir vieni no tiem, ar kuriem sākt iepazīt pārgājienu pasauli. Tie būs lieliski piemēroti no vēlā pavasara līdz agram rudenim. Botes, sandales vai kurpes – tas ir Tevis paša ziņā un atbilstoši paredzētā pārgājiena specifikai.

PERSONĪGĀ PIEREDZE ar Vieglajiem Pārgājienu Apaviem

Laika gaitā savs ekvators ir nostaigāts gan ar pārgājienu sandalēm, gan arī taku skriešanas apaviem. Viss, ko es varu pateikt ir tieši tas pats, kas tiek pausts visā šajā rakstā – katram apavam ir sava vide un apstākļi. 

Pozitīva pieredze ir bijusi ar pārgājienu sandalēm, ar kurām ir nostaigātas vairākas vasaras un daudzi tūkstoši kilometri. Ar tām ir sanācis nostaigāt vairākkārt pludmali gan no Ainažiem līdz Daugavai, gan no Kolkas līdz Brīvības piemineklim. 

Keen Pārgājienu Sandales - Sūrā pēda 2014 - streelnieks.lv
Bilde veca, es vēl jauns - 2014. gadā, pārgājienā "Sūrā Pēda" no Kolkas raga līdz Brīvības piemineklim

Patiesībā, tikai tagad tām ir pajukuši sāni, taču neesmu aiznesis pie kurpnieka, jo citādi tās vēl ir labā stāvoklī. Ja runā atklāti – pārgājienu sandales ir mani favorīti. Arī ar skriešanas apaviem ir staigāts daudz. Salīdzinot – ar sandalēm man tiešām reti ir sanācis tikt pie nenozīmīgām tulznām. Ar botēm tā nevaru teikt. Nē.

Personīgais ieteikums būtu nopietni izvērtēt, vai risks attaisno mērķi. Vēl dienu pirms tieši šī teikuma rakstīšanas, gandrīz izlaidu no ierindas potīti izmetot vieglu apli pa Gaujas Nacionālā Parka bezceļu kalniņiem. Kājās bija skriešanas botes. Takām taku apavus, brikšņiem brikšņu apavus. 

Tās pašas pārgājienu sandales (aiz staba, tiesa) pa ceļam uz Brīvības pieminekli, pēc Kolka Dubulti 2019 pieveikšanas, kopā ar Roliss.

Ar šīm sandalēm var mierīgi nostaigāt lielus attālumus pat bez zeķu maiņas, pietiek ar vienu plānu zeķīti. Pat, ja iekāp ūdenī – tās ātri izžūst. Ar pārgājienu sandalēm esmu bijis arī mežā, un tieši tas arī, visticamāk, ir iemesls kāpēc man šobrīd, raksta tapšanas laikā, tās ir jānes pie kurpnieka, lai sastiprinātu visu vietā. 

Mežā un stāvās nogāzēs ar tām nav ko darīt – ir viegli savainoties. Bet tik ilgi, kamēr viss ir iešanai pa normālu apvidu – tās derēs. 

Pārgājienu Puszābaki - Starp Divām Pasaulēm

Ja meklē savus pirmos pārgājienu apavus, tad puszābaki ir labs variants ar ko sākt. Ar tiem ir iespējams doties gan garākos pārgājienos pa vieglāku reljefu un apvidu, gan arī paņemt vieglo dienas somu un izmest līkumu kādā īstā bezceļu pārgājienā.

Pārgājienu puszābaki ir izplatīts un pamatoti populārs pārgājienu apavu tips. Un šeit ir paskaidrojums, kāpēc:

Kopsavilkums Par Pārgājienu Puszābakiem

Tie ir visizplatītākie, salīdzinot ar pārgājienu zābakiem, tie ir vieglāki un draudzīgāki cenā. Šos apavus var nēsāt visos gadalaikos, taču vislabāk tie būs piemēroti no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Ja neuzskati sevi par “pieredzējušu” vai pārgājienos dodies ļoti neregulāri, šie pārgājienu apavi būs piemēroti, lai nostaigātu ne vienu vien piedzīvojumu kilometru.

Bezceļu Pārgājienu, Trekinga un Armijas Zābaki - Tur, Kur Sākas Piedzīvojumi​

Tu esi tanks un šie zābaki ir tavas ķēdes, kuras palīdzēs tikt pāri visiem šķēršļiem..
Bezceļu pārgājieni, armijas poligona apstākļi, brikšņi un dubļaina vide - tikai šādos apstākļos Tu pa īstam novērtēsi šo zābaku sniegtās priekšrocības.

Jā, jā. Bez jokiem.  Pludmales smiltiņas šiem zābakiem nebūs īstā vide. Ar šiem apaviem būs viegli rāpties stāvās nogāzēs, doties cauri dubļainiem neceļiem, staigāt pa akmeņainu reljefu, vai ilgstoši uzturēties slapjā vidē. Augstie pārgājienu zābaki būs piemēroti arī ziemas apstākļos, jo samazina vai gandrīz pilnībā novērš sniega iekļūšanu iekš apava. 

Kā Atšķiras Armijas, Medību un Trekinga Zābaki?

Kad runa sākas par pārgājienu zābakiem, sākotnēji var nebūt tik viegli novilkt to robežu starp zābakiem un puszābakiem. Kāpēc? Pavisam vienkārši – ja ieiet detaļās, bezceļu zābaki pēc augstuma var būt tādi paši kā puszābaki. Tomēr, to konstrukcija un mērķis kādam tie ir paredzēti, novelk  skaidru atšķirību. 

Pārgājienu vidē nākas redzēt kājās gan to, kas vienkārši ir velkams kājās, gan arī raibu raibo izvēli no dažādiem zābaku tipiem. Tomēr, ja runa ir par atbilstošu zābaku izvēli tad, kad ir nolemts tos iegādāties, ir vērts vienkārši censties izprast to galvenās atšķirības un raksturiezīmes. Iespējams, tas vienkārši palīdzēs ietaupīt Tev naudas līdzekļus. 

Armijas Zābaki - Vienmēr Mainīgai Videi

Šodienas armijas apaviem ar pārgājienu apaviem ir daudz vairāk kopīga, nekā varētu kāds iedomāties. Kādam bleķagalvas hārdkoristam varētu pat būt pārsteigums, ka šodienas populārākie taktiskie zābaku modeļi ir cēlušies tieši no pārgājienu apaviem. Tāpēc arī nav pārsteigums, ka taktiskie apavi bieži ir sastopami pārgājienu vidē. Izskatās labi un pamatā pilda to pašu funkciju.

Sen ir pagājis tas laiks, kad īsts armijas zābaks skaitījās tāds, no kura var buljonu izvārīt, mūsdienu kaujas lauka vide liek pielāgoties ne tikai taktikai, bet arī ekipējumam. Tāpat kā tanks nav vienādi labs visos apstākļos, armijas zābaki nav izņēmums.

Labiem Armijas Zābakiem Ir Jānodrošina Šīs Īpašības:

Varētu jau teikt, ka labi medību vai trekinga zābaki varētu pildīt šīs pašas funkcijas, tomēr armijas zābakiem ir jāspēj pildīt arī formas tērpa reglamenta atbilstības un kamuflāžas funkcijas, kuras nav prioritāte iepriekšminētajos apavos.

Kad runājam par armijas apaviem, tad nav noslēpums, ka dienestā izdalītie armijas zābaki “ir OK” (<<pēdiņas ir apzinātas). Tie nebūt nav paši sliktākie apavi, gana par to ir diskutētsbet vēlme pēc sausām kājām un tulznu prevencija ir galvenie iemesli, kāpēc daudzi iegādājas personīgos dienesta apavus.

Tas ir Tavs kā Karavīra Pienākums - Uzturēt Savas Kājas Veselīgā Stāvoklī.
Jo noteiktos apstākļos tam var būt pat izšķiroša nozīme.

Ja Tu esi karavīrs vai zemessargs, tad Tev ir īpaši jāņem vērā, ka tas, kas notiek ar Tavām kājām, vistiešākajā veidā ietekmē gan Tavas, gan visas vienības kaujas spējas kopumā. Tas nav tikai stāsts par dažiem noberzumiem, jo karavīra spēja ātri un brīvi pārvietoties ir viena no būtiskākajām kaujas laukā. Nav jau tā, ka armijas apavi piešķirtu kādas īpašas spējas, tomēr tiem ir īpaša ietekme.

Kas Notiek, Ja Tu kā Karavīrs Pret Savām Kājām Attiecies Vieglprātīgi?

Vadlīnijas Armijas Zābaku Izvēlē

Droši vien, tēma “kā izvēlēties armijas zābakus” ir atsevišķa raksta vērta, bet ja nopietni izsver armijas zābaku iegādi dienesta vajadzībām, tad paturi prātā, ka karavīrs un sausums nereti ir grūti savienojami jēdzieni. Ja sākotnējie apstākļi ne par ko tamlīdzīgu neliecina, tad Tu (īpaši kā apmācāmais) nekad nevari paredzēt instruktoru domu gājienu un vienkāršu taktiskās situācijas pavērsienu. 

Īsumā: ir grūti atrast objektīvus iemeslus, kāpēc civilo pārgājienu apstākļiem izvēlēties taktiskos armijas apavus. Tu tikai pārmaksāsi par funkcijām un īpašībām, kuras ne vien nekad neizmantosi, bet iespējams pat nenojautīsi par to esamību. Armijas apavi bieži vien tiek iedomāti, kā izturīgāki un kvalitatīvāki.  Taču, mūsdienu armijas zābaki ir ļoti tuvi pārgājienu un trekinga apaviem, tāpēc nereti pat izmantotie materiāli ir identiski.

Medību Zābaki - Brikšņu un Meža Videi

Medību zābaki ir vēl viens izplatīts apavu veids, kas sastopams pārgājienos. Daudzi tos iegādājas kā “meža tankus” un pa lielam, ja bieži dodies bezceļos, tas galīgi nebūs šāviens garām.  

Pārgājienu un Trekinga Zābaki - Apstākļiem, Kuros ir Viss

Ja iepriekš aprakstītie pārgājienu zābaki ir vairāk specifiskiem apstākļiem, tad parasti pārgājienu apavus izvēlas pēc iespējas plašākam pielietojumam. Runājot par to, kā izvēlēties pārgājienu apavus un saliekot kopā ar to, ko var redzēt dabā, ir kļūdaini nepievērst uzmanību augstāk aprakstītajiem zābaku tipiem. Pavisam vienkārši – vadoties pēc maldīgiem priekšstatiem, nereti tiek izdarītas kļūdainas izvēles, kas vienkārši rada zaudējumus.

Vadlīnijas Bezceļu un Trekinga Zābaku Izvēlē

Īsumā: Ja Tu meklē pārgājienu zābakus tikai pārgājieniem – nesarežģī sev dzīvi un tieši no šī aspekta arī skaties. Pārgājieniem ir nepieciešami zābaki, kuri pilda galvenās funkcijas – ūdens izturība, normāla ventilācija, kopējā zābaka un zoles stabilitāte. Tie vislabāk pildīs savu uzdevumu tad, kad apkārt valda mežonīgums, Tavs iešanas ātrums ir 2-3 kilometri stundā, uzmanīgi vērojot kas notiek apkārt. Un jā. Tīri pārgājienu aktivitātei nevajadzētu izvēlēties apavus, kas ir radīti medībām. Tas neatmaksājas. 

Personīgā Pieredze Ar Medību Zābakiem un Augstajiem Pārgājienu Apaviem?

Ņem vērā, ka šajā rakstā paustā teorija ir balstīta ilgstošā staigāšanas pieredzē. Ilgu laiku esmu staigājis medībām piemērotajos apavos. Ir ērti, tiešām tanki. Ar šādiem pārgājienu zābakiem ir sanācis nopļaut arī 160 km no Kolkas raga līdz Brīvības piemineklim ejot vasarā, gar jūru. Traki? Jā, tā nebija spīdošākā ideja un šī brīnišķīgā ideja šiem medību zābakiem arī pielika punktu.

KOPSAVILKUMS: Kā Izvēlēties Pārgājienu Apavus?

Izvēlēties pārgājienu apavus ir vienkārši. Tev ir tikai jāpārzina šīs 15 lapas“. – tāds radās secinājums, kad šis raksts bija izklāts vēl A4 formātā. 

PAMATPRINCIPU IZPRATNE IR PIRMAIS SVARĪGAIS SOLIS UZ PAREIZU PĀRGĀJIENU APAVU IZVĒLI.

Attiecībā pret pārgājienu apavu izvēli, šie principi ir vienkārši:

Diagramma: Kā izvēlēties pārgājienu apavus

Viens Der Visam – NEEKSISTĒ. Ja tu rūpīgi izlasīji šo rakstu, šeit attainotā diagramma būs viegli saprotama.

Atceries sākotnējo tabulu, kur bija izdalīti vairāki pārgājienu apvidus tipi? Šeit ir vēl viena līdzīga tabula, kura paskaidro kā šie apvidus tipi saiet kopā ar pārgājienu apavu izvēli.

APAVU GRUPA Ieteicamais Somas Svars Ieteicamais Pārgājiena Apvidus
VIEGLIE PĀRGĀJIENU APAVI
0 - 8 kg
Viegli ejams un līdzens apvidus.
PĀRGĀJIENU PUSZĀBAKI
8 - 12 kg
Ar smagu somu - pa ceļiem un takām. Bez somas - arī bezceļā.
PĀRGĀJIENU ZĀBAKI
12+ kg
Viegli Pārvietoties Visur. Nav piemēroti ilgstošai un ātrai iešanai.

"Jā, bet man ir citāda pieredze..."

Jā, kāds varētu iebilst, ka “viņš taču ar sandalēm var Everestā uzkāpt!” un kā lasīju kādu gudru komentāru feisītī – “jebkurš, pat ar augstpapēžu kurpēm varot noiet 30 kilometrus dienā. “

Galvenais, kas Tev ir jāsaprot no šī raksta ir tas, ka vienmēr būs izņēmumi, atkāpes un pielāgošanās. Jo lielāka ir Tava personīgā pieredze, jo lielākas individuālas atkāpes Tu vari veikt attiecībā pret apavu izvēli. 

Aug Ne Tikai Tava Pārgājienu Pieredze, Bet arī Tavi Pārgājienu Muskuļi. Jo vairāk Tu staigā pārgājienu apstākļos, jo labāk ir trenēti specifiski muskuļi, piemēram, ap potītēm, kas pieļauj lielākas atkāpes pārgājienu apavu izvēlē.

Mārtiņš Muižnieks

ATCERIES! Vispirms ir pārgājiens un pieredze, tikai pēc tam nāk apavi un to izvēle. Vispirms dodies pārgājienā ar to, kas Tev ir, un tikai tad domā par atbilstošu apavu iegādāšanos! Šī raksta mērķis ir izglītot un palīdzēt iedziļināties tiem, kas to vēlas. Šis raksts neuzstāda dogmas vai nemainīgas patiesības. Neviens Tavās kurpēs nevar un netaisās iekāpt. 

Šo rakstu ir atļauts un pat ieteicams izplatīt tālāk. Jebkuras informācijas vai tās daļas pārpublicēšanas gadījumā ir jānorāda atpakaļsaite uz tā pirmavotu. Jebkādas informācijas vai tās izvilkumu pārpublicēšana ārpus interneta vides, bez rakstiska saskaņojuma ar STREELNIEKS.LV vietnes administrāciju ir AIZLIEGTA.

Saziņai – info@streelnieks.lv.

Mārtiņš Muižnieks | STREELNIEKS.LV

Mārtiņš Muižnieks

Pārgājienos jau vairāk kā 10 gadus. Staigā pats, vada un organizē dažādus pārgājienu pasākumus, ar pietiekošu pieredzi āra dzīves ekipējuma pārdošanā. S*du neieteiks.
P.S. šobrīd privātas konsultācijas par ekipējumu nesniedz. 😉

Subscribe
Notify of
guest
20 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Aplūkot visus komentārus
Mārtiņš Muižnieks
Mārtiņš Muižnieks
1 year ago

Hei! 08.10.2020 šis raksts ir pilnībā pārrakstīts un tajā ir gan ievērojami informācijas papildinājumi, gan arī atjauninājumi, kuri balstīti pieredzē, kas nākusi klāt kopš tā pēdējās redakcijas 2017. gada beigās!

Izlasi, padalies un uzraksti kaut ko par savu pieredzi! 😉

Totāls Zābaks
Totāls Zābaks
3 years ago

Čau, Mārtiņ, vai kāds cits ar pieredzīti!
Ir kāda atsauksme par Salomon quest forces VS Lowa zephyr? Liekami vienā kategorijā vai tomēr tas ir kā salīdzināt ābolus ar bumbieriem? plusi mīnusi kā personīgs viedoklis…?

Kurpnieks
Kurpnieks
Atbildēt uz  Totāls Zābaks
1 year ago

Es gan teiktu, ka galvenā atšķirības:
Salomoni tiek veidoti pēc “cemented” tehnoloģijas, taču Lowa pēc Injected.
Salomoniem ir superīga ortopēdiskā pēda, Lowa nav gan.
Abiem ir līdzīgi purngali un šuvju izvietojums.
Salomonam papēdim ir augstāks stiprinājums.
Cena pret kvalitāti Lowa ir go. Taču labāks ir Salomon Quest Forces.

Totāls Zābaks
Totāls Zābaks
3 years ago

un tas par zefīru puszābakiem bija domāts…

Oma
Oma
2 years ago

Sveiki! Ļoti pilnvērtīgs info man, esācējai.
Pagaidām noiets tikai Rāmkalni- Sigulda.
Isakiet vietas, kur pirkt? Laikam jau NE Sportland?

Martins Streihfelds
Martins Streihfelds
1 year ago

Pirms gadiem 5-6 Mārtiņš man ieteica un es pie viņa veikalā.iegādājos augstos zābakus Chiruča Dogo Boa. Es ar tiem medībās esmu nostaigājis simtiem kilometeu gan pa stigām, gan pa purviem un sniegu. Apavus regulāri mazgaju, vaskoju un mīļoju. Viņi vēljoprojām kā jauni. Bet priekš Kolka – Dubulti būs jāmeklē kas cits.

Jana
Jana
1 year ago

Cik daudz laika ir vajadzīgs, lai varētu teik, ka apavi ir iestaigati?

Roberts
Roberts
1 year ago

Sveiki, kādi būtu piemērotākie apavi Kolka-Dubulti maršutam ?
Un kur labāk iegādāties, piemēram, “Virsotne”, “Ceļotājs” ?

Aigars
Aigars
1 year ago

butibaa zeķes ir tkpat svarīgi cik kādi apavi.. uzvilksi nepareizās vai neprecizas pec izmera vainosi apavus un nu stabili desmit procentos gadijumu..ja ne varak…dabiskas ir jauki bet ari sintetikai nav ne vainas .. persigi pargajieniem neskjiet labi tie apai kur eksha un pēda ir no ādas…jamaina zoles uz korķa vai aptieku mikstajaam anyway.. nav nekadu idealo apavu….tapat ir jameklee sava kombinacija un jalieto aksesuari un jau pirms velk var aplimet papedi ar aizsargplaksteri un lidzi jabut papildu zeķēm kuras ari var uzvilkt kopā 4 .. vadever.. lielakoties viss ir tikai gaumes jautajums un kaa maak nesat apavus… puse cilveku vasaraa var dzirdeet ar shljopeneem… nevis staigā bet šļūc.. hehe… … te staiigulishus pieaugushajiem ari tirgo…?

Gunta
Gunta
1 year ago

Es nesaprotu, ar kādiem apaviem tiek šķērsotas upītes? Tak ne jau ar tiem, ar ko jāturpina vēl kilometru kilometri ..

Mkj
Mkj
1 year ago

Labs raksts! Vislabakais ieteikums- vispirms pargajiens, tad apavi! Domaju, ka katram purvu bridejam savas tulznas jauzberz.. no ta neizvairities 🙂 un pec tam noderes sada info!

Māris
Māris
1 year ago

Un kuri ir ideāli apavi šī gada “simtiņam”?

Kaspars
Kaspars
1 year ago

Sveicieni!
Tiešām noderīgi! Neskatoties uz to, ka mana pieredze nav baigi liela, šobrīd manā pārgājienu apavu skapī ir jau divi pāŗi – pārgājienu kurpes ar kurām savām vajadzībām esmu trāpijis 10kā un puszābaki (no augstāk minētā iedalījuma), kuri visticamāk kā pirmie iegādātie dažreiz pieviļ, gan jāsaka tikai ar zaudētiem nagiem… Vai pie vainas varētu būt izmērs vai kāds cits faktors? Kā būtu jāizvēlas izmērs?
Pēc pieredzes ar specifiskiem apaviem tādam sportam kā kērlings, atkarībā no lietošanas biežuma ar laiku paši labākie apavi izstaipās un zaudē savas priekšrocības, kaut arī tas ir vienīgais to defekts…

Ingmars
Ingmars
1 year ago

Nu moins – tik daudz info – nākamreiz jau jābūt tuvu grāmatai 😉
Raksts labs, katrs priekš sevis izvilks ko vajadzēs…
Man vairāk interesē dažādu zābaku, to veidu nēsāšanas pieredze vai arī, sliktākajā gadījumā, zābaku plusiņu un mīnusiņu teorētiskias sadalījums – vieglāk saprast/orientēties/salīdzīnāt.
Ieejot veikalā nu tiešām reāli grūti izvēlēties, jo piedāvājuma klāsts ir gana plašs. Un kļūdām vietas nedrīkst būt – sabeigsi kājas, neizpildīsi savu uzdevumu, kā arī cenas ziņā dabūsi kost kaulā, jo tā nav desa pārtikas veikala plauktā…

Linda
Linda
1 year ago

Labs materiāls. Tikai gribētos vairāk praktiskas dabas info par ražotājiem un modeļiem. Man ir plakanā un plata pēda, esmu dažādas firmas izmēģinājusi, bet vienmār atgriežos pie Salomoniem. Piedzīvojumu seriāliem un skriešanai lietoju SPEEDCROSSbotas, ziemā ar Gore teh membrānu, vasarā parastās ar sietiņu, kalnos Salomon zābakus – perfekti kāpšanai, upju šķērsošanai – nepaliek slapjas kājas utt. Diemžēl pēdējā laikā Salomoni ražo arvien šaurākus apavus, spriežu to arī no vīra, jo viņam tā pati problēma ar pēdu. Diemžēl, bet fakts. Man jautājums, kādas firmas ražo apavus platai pēdai? Noderētu arī vēl citi salīdzinājumi pa firmām + un -.

Zane
Zane
6 months ago

Vai ir kādas atsauksmes par decathlonā pieejamiem trekinga apaviem?

Patīk Tas, Ko Lasi? Padalies!

"Viena šāre cilvēkam, milzīgs grūdiens autoriem!" Ja raksts noder, sniedz atziņas vai citādi šķiet interesants - PALDIES par to vari izteikt vienkārši padaloties ar draugiem! ;)
Labi, Nākošo reizi.. :)
20
0
Tavas domas, viedoklis un pieredze ir zelts! Lūdzu iekomentē!x
()
x
X