Kā izvēlēties pārgājienu apavus?

Kā izvēlēties pārgājienu apavus, lai tie būtu atbilstoši manām vajadzībām? Vai botes kalpos vienlīdz labi gan pēdas svilinošos jūras pārgājienos, gan nogurdinošos bezceļu bradājumos? Ar ko atšķirās zemie no augstajiem pārgājienu apaviem? Šie un citi līdzīgie jautājumi var būt mulsinoši ikvienam, kurš nolēmis aktīvi doties pārgājienos. Ir vairāki veidi, kā iegūt atbildes – staigāt un izdarīt secinājumus pašam, doties uz veikalu un klausīties ko viņam “ausīs smērē” pārdevējs (kuram nereti var būt tikai virspusēja teorētiska izpratne par šo tēmu), vai meklējot informāciju internetā, piemēram, izlasot šo rakstu, kurš vismaz palīdzēs gūt labāku priekšstatu kam pievērst uzmanību stāvot pie veikala plauktiem. 🙂 

Kā izvēlēties pārgājienu apavus pēc to iedalījuma?

Pasaulē neeksistē ideāls. Tieši tas pats attiecas arī uz pārgājienu apaviem. Kas derēs vieglai dienas pastaigai pa taciņām, nederēs bridienam pa pilnīgu bezceļu. Kad izvēlies pārgājienu apavus, ir jāsāk ar sevis izvērtēšanu, jebšu apstākļiem, kādos visbiežāk dodies vai plāno doties staigāt. Tas ir – vai Tu dodies vieglās pastaigās jeb mēdz iet pa mežu, brikšņiem un tur, kur neved skaisti iemītas taciņas? Varbūt lielākoties Tu tieši staigā pa taciņām? To visu vajag paturēt prātā brīdī, kad stāvi pie veikala plauktu plašā piedāvājuma.

Ja līdz šim Tavs nopietnākais pārgājiens ir vienu reizi gadā nostaigāt kādu pārgājienu gar jūru, diezin vai Tev būs nepieciešams kas vairāk par vieglām pārgājienu kurpēm, botēm vai sandalēm. Savukārt, ar šiem apaviem Tev nebūs ko darīt pārgājienā, teiksim, gar Amatas kreiso krastu. Potīte būs samocīta, kājas sāpošas un apaviem nebūs ilgs mūžs. Savukārt, niknie zābaki būs kā maiga mūzika ausīm, vienalga – vai plosies kaut kur Ādažu poligona purvu vidienē vai velc no meža ārā savu trofejas ragulopu. Taču, šādos apavos garāks pārgājiens pa līdzenu apvidu būs apgrūtinošs, jo zābaki būs smagi un kāja tajos nejutīsies komfortabli – tā vairāk svīdīs un būs lielāks risks ieberzties tulznās. Tāpēc – sava pārgājienu apavu izvēles kritērijiem pieej atbildīgi, jo tas tiešā veidā ietekmēs Tavu lietotāja pieredzi. It īpaši gadījumā, ja plāno iegādāties savus pirmos pārgājienu apavus.

Četri galvenie pārgājienu apavu tipi

 • Vieglie pārgājienu apavi. Šeit ietilpst pārgājienu kurpes, botes un dažādas pārgājieniem piemērotas sandales. Nosaukums jau pats par sevi liecina, ka šie apavi ir paredzēti vieglākam apvidum, kur ir.. tikai jāiet. Piemēroti būs taku pārgājieni, pludmales, meža ceļi.

 • Pusaugstie pārgājienu zābaki. Šie ir visizplatītākie pārgājienu zābaki, kuru augstums nosedz potīti. Šie zābaki ir piemēroti gan viegliem dienas pārgājieniem, gan arī īslaicīgiem bezceļu apstākļiem. Nodrošina labu potītes aizsardzību.

 • Augstie un bezceļu pārgājienu zābaki. Šajā kategorijā iekļaujas tā sauktie “backpacking” pārgājienu apavi, medību un arī militārajām vajadzībām paredzētie apavi. Piemēroti sarežģītam apvidum, kur uz apaviem iedarbojas daudz postoši faktori, piemēram, klintis, pārvietošanās pa stāvām nogāzēm, liels mitrums, dubļi. Ļoti laba kājas stabilitāte un potītes aizsardzība.

 • Augstkalnu pārgājienu apavi. Šie pārgājienu apavi ir paredzēti lietošanai agresīvā, kalnainā vidē. Šiem apaviem ir cieta un masīva konstrukcija, tiem ir paredzēts pievienot dzelkšņus, un tie garantē ļoti labu kājas stabilitāti un aizsardzību no ārējiem ietekmējošiem faktoriem. Šis apavu tips šajā rakstā netiks aplūkots.

Pārgājiens gar jūru - Kā izvēlēties pārgājienu apavus | STREELNIEKS.LV

Vieglie pārgājienu apavi – ideāli piemēroti vienas dienas pārgājieniem!

Vieglie pārgājienu apavi, kā jau to raksturo nosaukums, ir paredzēti apstākļiem, kuros uz kāju un apaviem neiedarbojas liela slodze. Šis pārgājienu apavu tips būs piemērots, ja paredzēts pieveikt garas pastaigas, ejot tikai pa ceļiem vai vienkāršu apvidu ar salīdzinoši cietu un līdzenu pamatni. Piemēram, pārgājienos gar jūru, vieglie pārgājienu apavi rullēs.

Protams, ir jāņem vērā arī citi ietekmējošie faktori un viens no tiem ir – cik daudz Tu nes sev līdzi?

Vieglie pārgājienu apavi, it īpaši botes, lielākoties nav paredzētas lielu smagumu nešanai. Tātad, mugursomā nevajadzētu stiept līdzi vairāk kā 10 kilogramu papildus svaru. Kāpēc? Tas ir saistīts ar to, ka bieži vien šī tipa pārgājienu apaviem zole nav paredzēta lielas vertikālās slodzes iedarbībai, kāja izmaina pozīciju apavos un ātri rodas tulznas. Ja gribi iet pa vieglo, smago mugursomu labāk atstāj mājās.

Vieglie pārgājienu apavi - Kā izvēlēties pārgājienu apavus | STREELNIEKS.LV

Kā vieglie pārgājienu apavi, nereti tiek izmantotas skriešanas apavi (tās pašas botes). Tas nav nekas slikts, tie ir ērti un ļoti viegli apavi, arī pats es tos izmantoju. Taču botēm, salīdzinot ar pārgājienu kurpēm, ir ievērojami īsāks resurss, tas sāk beigties pie +/- 800 nostaigātiem kilometriem. Savukārt, pārgājienu kurpes ir mazliet masīvākas un atšķirībā no botēm, ir paredzētas lielākai vertikālajai un horizontālajai slodzei. Ja plāno iet ar botēm bezceļos un ar mugursomu – domā divreiz. Tādam nolūkam vairāk būs piemērotas kurpes. Runa nav par iespējamu tulznu rašanos, bet gan par to, ka bezceļos apaviem ir jātur slodze visos virzienos un tās izģērbsies ievērojami ātrāk, iespējams jau sekas redzēsi pēc viena “nevainīga” 15 km pārgājiena, Līgatnes apkārtnē.

Celies un ej. Nebaidies lietus lāses un sniega pārslas. Iekod salam degunā, un dodies ārā. Lai laika apstākļu prognozes...

Posted by STREELNIEKS.LV on Monday, October 9, 2017

Šādā apvidū vieglie pārgājieni noteikti NAV piemēroti. 

Kopsavilkums par vieglajiem pārgājienu apaviem

Vieglie pārgājienu apavi, iespējams, ir vieni no tiem, ar kuriem sākt iepazīt pārgājienu pasauli. Tie būs lieliski piemēroti no vēlā pavasara līdz agram rudenim. Botes, sandales vai kurpes – tas ir Tevis paša ziņā un atbilstoši pārgājienu specifikai. 

 • Apvidus. Šādi apavi būs labāk piemēroti līdzenam un vieglam apvidum. Piemēram pludmale, takas un ceļi.

 • Vēro svaru! Vieglie pārgājienu apavi nozīmē arī vieglu pārgājienu. Nekrāmē sev virsū lielu svaru (ne vairāk kā 10 kg), jo ir liels risks ieberzties tulznās!

 • Izvairies no hārdkora! Staigāšana pa bezceļiem, stāvām nogāzēm un brikšņiem ievērojami saīsina šo apavu mūžu. Paturi prātā to, ka šiem apaviem nav tādas aizsardzības kā vidējiem vai smagajiem pārgājienu apaviem, tāpēc ir liels risks iedzīvoties nevajadzīgās traumās.

 • Vieglie pārgājienu apavi - Salomon Speedcross | STREELNIEKS.LV
 • Pārgājienu apavi Mammut | STREELNIEKS.LV
 • Pārgājienu Apavi - Sandales Keen H2 Newport | STREELNIEKS.LV

Ko izvēlos pats?

No vieglajiem pārgājienu apaviem, pats nēsāju gan botes, gan pārgājienu sandales. Tās gan izskatās mazliet jocīgi un uz tām noteikti neattiecas “Sandales + Zeķes = NĒ” likums. Starp botēm labāk izvēlos tādas, kurās nav nekādas ūdens aizturošās membrānas.

Labām pārgājienu sandalēm ir jābūt ar labu purngala aizsardzību. Arī tās iedalās lielākam un mazākam hārdkoram, kur būtībā mainās  zoles forma un citi rādītāji.

Lielākās priekšrocības pārgājienu sandalēm ir – kājas vēl labāk varētu elpot tikai būdamas basas. Ja kāja ir slapja, tā ātri žūst un ja esi labi iestaigājis, ir gandrīz nekāda tulznu rašanās iespējamība. Nevar iztikt arī bez trūkumiem – sperot dažus soļus nost no takas būs problēmas ar visādiem čužiem un gružiem, kā arī šādām sandalēm nav nekādas aizsardzības pret zariem un iespējamiem mežģījumiem. Faktiski tās ir izmantojamas tikai vasaras sezonā, tur pretī pārgājienu kurpes un botes būs ērti lietot no pavasara līdz rudenim. Pārgājienu sandales es izvēlos ejot pa vieglu maršrutu takām, gar jūru, ikdienā. Ja zinu, ka būs jālien mežā.. lai vai cik karsts būtu, tomēr nē.

Vidējie pārgājienu apavi – zelta vidusceļš

Vidējie jeb pusaugstie pārgājienu zābaki ir visizplatītākais pārgājienu apavu tips. Parasti, tiem ir pieejama cena un šis ir labs variants ar ko sākt, ja šie ir pirmie pārgājienu apavi un visa lielā soļošana vēl ir priekšā. Atšķirībā no vieglajiem pārgājienu apaviem, šiem zābakiem ir paaugstināta potītes daļa, tāpēc tiem tiek nodrošināta daudz labāka potītes aizsardzība un kājas stabilitāte.

Salīdzinot ar smagajiem pārgājienu zābakiem, šie būs elastīgāki, tāpēc vieglāk un ātrāk ienēsāsies.

Šie apavi ir veidoti ar masīvāku konstrukciju kā vieglie pārgājienu apavi. Taču tāpat tie ir paredzēti vairāk taku pārgājieniem, ar atsevišķiem izgājieniem mežos un bezceļos. Nereti šī tipa apavi tiek veidoti no līdzīga materiāla un dizaina kā vieglie pārgājienu apavi, tāpēc tas nenozīmē, ka to darba resurss vienmēr būs lielāks. Zemākas kvalitātes apaviem (visādi aģiki un karimori) tas tāpat turās ap 800 nosoļotiem kilometriem, taču šādi “entry level” apavi būs labs starts ar ko sākt savu ceļojumu plašajā pārgājienu pasaulē. Kapēc? Visticamāk, pašā sākumā Tu nemaz īsti nezini vai tie pārgājieni Tev tā piedurs, lai vieglu roku izmestu ap 150 eur par apavu pāri. Galu galā – Tu vēl nezini kāds pārgājienu tips vispār būsi.

Salomon un Crispi vidējie pārgājienu apavi - Kā izvēlēties pārgājienu apavus | STREELNIEKS.LV

Visbiežāk, vidējos pārgājienu zābakos tiek izmantota platākas formas zole, kas ļauj tos izmantot kombinācijā ar smagāku mugursomu. Līdz ar to, somas svars var mierīgi sasniegt līdz pat 15 kilogramiem un Tavas pēdas nejutīs diskomfortu. Vidējā augstuma apavos iekļaujās arī niknie bezceļnieki, kuri ir paredzēti gan smagāku svaru nēsāšanai, gan agresīvākai pārgājienu videi.

Šī tipa apavi, parasti, ir veidoti no dažādu materiālu sajaukumiem, visbiežāk ādu kombinējot ar tekstilu. Tas veido labu kompromisu starp izturību/svaru/adekvātām izmaksām.

100% sintētisko materiālu apavi vienmēr būs lētāki, taču to izturība ir ievērojami zemāka kā tiem, kuri ir atšķaidīti ar ādu. Kopumā, šīs klases apavi būs piemēroti tad, ja pārgājienos dodies neregulāri, vai visbiežāk staigā puslīdz civilizētus maršrutus. Ja Tu esi viens no tiem, kurš aktīvi spēlē airsoftu vai nodarbojies ar citiem taktiskajiem sporta veidiem, šis apavu tips būs piemērots Tavām vajadzībām. 

Tatru kalni - Kā izvēlēties pārgājienu apavus | STREELNIEKS.LV

Kopsavilkums par vidējiem pārgājienu apaviem

Ja nav ne jausmas kādus apavus Tev vajag – visdrošāk būs ņemt tieši vidējos pārgājienu apavus. Tie ir visizplatītākie, tāpēc pieejami visās cenu kategorijās un dažādām gaumēm. Šos apavus var nēsāt visos gadalaikos, taču vislabāk tie būs piemēroti no agra pavasara līdz vēlam rudenim. 

 • Apvidus. Vairāk piemēroti puslīdz civilizētai staigāšanai (taciņas un ceļi), taču šie apavi nebaidās arī bezceļu.

 • Ņem līdzi dzīvokli! Parasti, šiem zābakiem zole ir piemērota paaugstinātam svaram, tāpēc droši var ņemt līdzi mugursomu, svara robežās līdz +/- 15 kilogramiem.

 • Piemēroti piedzīvojumu meklēšanai! Katrs, puslīdz pieredzējis outdoorists zina, ka piedzīvojumi uz taciņām un skaisti iemītiem celiņiem nebūs. Tie ir tur – prom no takām, tur kur jālien un jārāpo! Šie zābaki nodrošina lielisku stabilitāti un aizsardzību potītei, tā samazinot traumu rašanās iespēju.

Šodiena atkal mežā. Izstaigāts un izlūkots viens Līgatnes pārgājiena maršruts, lai pēcāk to uzliktu uz papīra ar...

Posted by STREELNIEKS.LV on Saturday, October 21, 2017

Šie zābaki Tevi aizvedīs uz VIETĀM! 😉

Augstie un bezceļu pārgājienu zābaki – radīti piedzīvojumiem

Ekspedīcijas, medības un bezceļu bradājumu pārgājieni, kur ir sarežģīts apvidus un agresīvi ārējie apstākļi. Tikai šādos apstākļos Tu pa īstam novērtēsi šo zābaku sniegtās priekšrocības.

Vietā būs salīdzinājums – Tu esi tanks un šie zābaki ir tavas ķēdes, kuras palīdzēs tikt pāri visiem šķēršļiem!

Jā, jā. Bez jokiem. Šie zābaki ir veidoti no masīvas konstrukcijas kas padara tos piemērotus staigāšanai teju jebkādā apvidū. Šim pārgājienu zābaku tipam ir raksturīga plata, stingra zole, to ārējais materiāls parasti ir no biezas nubuka ādas un visbiežāk tie ir kombinācijā ar kādu ūdensizturīgo membrānas oderi. Nereti šiem zābakiem ir paaugstināts stulms, kas garantē teicamu kājas stabilitāti un aizsardzību. Tātad ir skaidrs – pludmales smiltiņas šiem zābakiem nebūs īstā vide. Ja šos zābakus nesabojā – tie var kalpot ļoti ilgi, pat 10 un vairāk gadus.

Augstie pārgājienu zābaki - Kā izvēlēties pārgājienu apavus | STREELNIEKS.LV

Pēc 24h atrašanās slapjos mālos virs potītes, nepārtraukta lietus apstākļos, kājas bija vienīgā sausā ķermeņa daļa.

Ar šiem apaviem būs viegli rāpties stāvās nogāzēs, staigāt pa akmeņainu reljefu, vai ilgstoši uzturēties mitrā vidē. Tātad – ja parasti attopies kaut kādā zampā kur viss ir slapjš – domā par šiem apaviem.

Šie zābaki ir vispiemērotākie aktivitātēm mežā, piemēram, zemessargiem, karavīriem un medniekiem. Ja vien tie netiks piesmelti un reizēm saņems adekvātu kopšanu – tie parūpēsies par to, lai Tavas kājas ir sausas un siltas.

Viennozīmīgi, ar masīvo konstrukciju, līdzi nāk arī daži trūkumi. Tie ir smagi un garus pārgājienus pieveikt varētu būt grūtāk nekā iet vieglajiem vai vidējiem pārgājienu apaviem. Ja Tev ir tāda normāla pēda uz 45.+ izmēru, tad zābaka svars var sasniegt pat 1000 gramus (pret 500-600g). Sīkums uz pirmo mirkli, taču ne pēc 25 tūkstošiem atkārtotām kustībām. Svars ietekmē arī Tavu pārvietošanās ātrumu.
Šīs klases apavi parasti izceļas ar ļoti labu noturību pret mitrumu. Ja esi purvā, kājas visticamāk būs sausas. Taču, ja reiz tie ir piesmelti un ir izdevies tos kārtīgi izmērcēt, tad jārēķinās ar to, ka žūšanas ilgums nebūs mazs. Neizmantojot papildus žāvēšanas iekārtas un metodes, normālos apstākļos tie žūst līdz pat 3 dienām.

Zamberlan Cougar high - Kā izvēlēties pārgājienu apavus | STREELNIEKS.LV

Kopsavilkums par smagajiem pārgājienu apaviem

Šie pārgājienu zābaki ir ideāli piemēroti apstākļos, kur ir jāsaskaras ar agresīvu ārējo vidi, piemēram, lielu slapjumu, akmeņiem un ļoti nelīdzenu reljefu. Tāpēc tie ir lieliski piemēroti tādām aktivitātēm kā medības un militārā vide, kā arī ilgstošos, ekspedīcijas tipa pārgājienos. 

 • Apvidus. Tev vienkārši par to nav jādomā. Zābaki ir ideāli piemēroti dziļiem mežiem, brikšņiem un purvainam apvidum.

 • Piemēroti ekspedīcijām. Šiem pārgājienu apaviem somas svars neietekmē to sniegumu. Tev vairāk ir jādomā par savas mugursomas spēju panest tās svaru.

 • Radīti mežam. Ja reiz esi pārgājienā ar šiem apaviem un tie ir atbilstoši kopti, tev ir jādomā par to, lai ūdens nav par dziļu. Purvs, pauguri, vienalga – šādos apavos zari zem tevis lūzīs un Tu varēsi pildīt savu uzdevumu – vienalga, vai tikko esi nomedījis zvēru vai pildi dienesta uzdevumu poligonā. Ja Tu savos pārgājienos vairāk ej pēc azimuta jeb tur, kur citi parasti negrib iet – Tev ir nepieciešams skatīties uz šiem apaviem.

Ko izvēlos pats?

Iepriekš pārgājieniem izvēlējos vidējos apavus, taču ātri iemācījos tās lietas, par kurām tiek aprakstīts šajā rakstā saistībā ar apvidus izvēli un mugursomas svaru. 🙂 Tāpēc pamatā pārgāju uz augstajiem, jeb medību zābakiem. Neesmu nožēlojis ne centu un nevienu nostaigātu kilometru. Lielākoties dodu priekšroku bezceļu pārgājieniem un šādos apstākļos apavi tiek plēsti.

Ar augstajiem pārgājienu apaviem ir sanācis nosoļot arī 160 km no Kolkas raga līdz Brīvības piemineklim ejot gar jūru.

Taču nevaru teikt, ka tā bija pareizākā izvēle. Zābaki tomēr ir smagi un pēc liela attāluma to labi jūt. Tiesa – vienai kājai tulznas nebija vispār, otrai tās nebija īpaši nozīmīgas.

Īpaši novērtēju šo pārgājienu apavu ūdens noturību. Protams, tas nav gumijas zābaks un šiem apaviem ir nepieciešama regulāra kopšana, taču ir uzveikts gan pārgājiens gar Rauni, gan arī citi slapji maršruti.

Pārgājiens BK Kolka - Dubulti [136km 55h] 2016 | STREELNIEKS.LV

Apavu materiālu raksturojums

Apavos izmantotajiem materiāliem ir ļoti liela ietekme uz apavu “elpošanu”, ūdensizturību, svaru un mūža ilgumu. Tāpēc ir vērts veltīt padziļinātu uzmanību detaļās, lai piemeklētu savām vajadzībām visatbilstošākos pārgājienu apavus.

 • Neapstrādāta āda (Full-Grain Leather). Mehāniski neapstrādāta āda nodrošina vislabāko aizsardzību pret nodilumu un ūdeni. Visbiežāk no šīs ādas tiek veidoti smagie pārgājienu jeb bezceļu apavi, kuri ir paredzēti ilgstošai lietošanai sarežģītā apvidū līdzi nesot lielu svaru. Taču šīs ādas apavi neizcelsies ar augstiem “elpošanas” rādītājiem un ir ar lielu svaru. Pirms nopietnas nēsāšanas ir nepieciešams ilgs ienēsāšanas periods.
 • Dalītā āda (Split-Grain Leather). Dalītās ādas apavi parasti ir kombinācijā ar neilona šķiedru. Tas nodrošina zemāku cenu, labāku elpošanu un mazāku svaru, taču tiek upurēta nodiluma un ādas ūdens izturība (šī iemesla dēļ, šī āda bieži ir kombinācijā ar ūdensnoturīgo membrānaudumu oderēm).
 • Nubuka āda. Pamatā tas ir pirmais aprakstītais ādas tips, tikai ar nelielu mehānisko apstrādi, lai piešķirtu gludu zamšādas efektu. Nubuks ir viens no izplatītākajiem apavos izmantotajiem ādas tipiem, jo tas izceļas ar ļoti labu ūdens un nodiluma izturību. Nubuks ir elastīgāks nekā tīra neapstrādātā āda, taču tāpat ir nepieciešams ilgs ienēšašanas periods pirms nopietnas apavu pielietošanas.
 • Sintētiskā šķiedra. Poliesters, neilons un mākslīgā āda ir aizvien biežāk sastopami starp modernajiem pārgājienu apaviem. Apavi, kuros tiek izmantoti šie materiāli, ir lētāki, vieglāki, “elpojošāki” un ļoti ātri žūstoši. Taču tiem ir ļoti daudz ārējās šuves, tāpēc tie daudz ātrāk nolietojas. Šie materiāli visbiežāk tiek izmantoti pārgājienu kurpēs un vieglajos pārgājienu apavos, arī tā sauktajos taktiskajos zābakos.
 • Ūdens izturīgās membrānas. Ūdensizturīgās membrānas, piemēram, Gore-Tex® un eVent®, mūsdienās nav sastopamas tikai budžeta klases apavos. Šīs membrānas vienmēr ir kā zābaka iekšējais oderējums un pilda pēdējās, nereti arī vienīgās, barjeras funkcijas pret ārējo mitrumu. Maldīgi ir uzskatīt, ka elpojošās membrānas novērsīs jebkādu svīšanu. Jo lielāka aktivitāte, jo vairāk kājas svīdīs, līdz ar to membrānas tvaika caurlaidība var nebūt tik liela, lai pilnībā novērstu iekšējo kondensātu. Taču miera stāvoklī vai zemā aktivitātē, kājas izžūs ievērojami ātrāk. Tāpat nedrīkst uzskatīt, ka ūdens izturīgās membrānas esamība automātiski nozīmē ekvivalentu gumijas zābakam. Ja apavi ir ar stāžu, tad ilgstoši darbojoties ļoti slapjos apstākļos, agrāk vai vēlāk mitrums var “cauršaut” šīs bruņas, kā arī ievērojami samazinās membrānas elpošanu. Jāņem vērā – jo lielāks ir membrānas vecums un jo vairāk tā ir nolietota, jo īsāks ir laiks, kamēr tā sāks laist cauri mitrumu.

Zoles atšķirības?

Mūsdienās visu pārgājienu apavu zoles ir veidotas no divām daļām – iekšzoles (nejaukt ar “iekšpēdiņu”) un ārējās zoles. Iekšzoles ir atbildīgas par amortizāciju un to konstrukcijā tiek izmantoti divi materiāli – EVA (ethylene vinyl acetate) un poliuretāns.

EVA materiāls nodrošina labāku amortizāciju, ir vieglāks un lētāks.Visbiežāk tas tiek izmantots vieglajos pārgājienu apavos. Poliuretāns nodrošina labāku izturību un ilgāku zoles mūžu, tāpēc tas ir visizplatītākais starp smagajiem jeb bezceļu pārgājienu apaviem.

Ārējā zole jeb tā daļa, kura ir tiešā saskarē ar ceļu, ir vienmēr veidota no izturīga gumijas materiāla. Ja vēlies “spiest uz taisnajiem gabaliem”, tad jāizvēlas zole, kuras forma ir nedaudz ieliekta, lai atvieglotu soļa speršanu. Taču, ja meklē zābakus mežam un “hārdkōram” – piemērotāka būs cietāka zole.
Jāņem vērā, ka cietākai zolei kā blakus efekts ir sliktāka amortizācija, kas pēc ilgas staigāšanas pa cietu segumu var radīt ceļgalu un potīšu sāpes, jo tik labi netiek amortizēta soļa enerģija.

Gore-Tex® princips apavos

Gore-tex darbības princips apavos - Kā izvēlēties pārgājienu apavus | STREELNIEKS.LV

Kas jāzina esot veikalā?

Ja Tu esi nolēmis iegādāties pārgājienu apavus, tad pirms došanās uz veikalu ir nepieciešams ņemt vērā vēl dažas ne mazāk svarīgas lietas, kas palīdzēs izvairīties no nozīmīgām kļūdām.

 • Apavus dodies mērīt dienas beigās. Ideāli – ja esi visu dienu bijis “uz kājām” un daudz staigājis. Dienas beigās kāja būs nedaudz pietūkusi, tāpēc ir vislielākā iespēja, ka izvēlēsies īsto izmēru. Staigājot ilgos pārgājienos kāja ievērojami “uzpampst”, kas var radīt lielas problēmas, ja apavi ir mērīti bez pārgājienu zeķes un kaut kad no rīta puses.
  Pareizs izmērs būs tad, ja izņemot no zābaka iekšzoli, uzliekot virsū pēdu un nostājoties kājās, purngalā paliek apmēram 0,5 cm rezerve.
 • Ņem līdzi pārgājienu zeķi, kurās plāno nēsāt šos apavus. Ja tev nav pārgājienu zeķes – vispirms nopērc zeķi un tad mēri zābaku. Parasti veikalos ir iespēja izmantot “testa zeķi”, taču visdrošāk un higiēniskāk būs izmantot savu. Pārgājienu zeķes spēj ievērojami izmainīt sajūtas, kad tiek piemērīts apavs. Tieši tas pats attiecas arī tad, ja izmanto ortopēdiskās vai cita veida iekšzoles.
 • Apgriez kāju nagus. Pat šķietami nedaudz atauguši nagi var ietekmēt sajūtas apavos.
 • Ja iespējams, pavadi veikalā ilgstošāku laiku ar jaunajiem apaviem. Pastaigā, ja iespējams – uzkāp pa kāpnēm, pa slīpām virsmām. Vienkārši izsakoties – ja iekāpjot apavos pārņem sajūta “O! Ir!” tad tas ir īstais izmērs. Taču, ja jūti, ka pret purngalu nedaudz atduras pirkstu gals, ir par ciešu vai ir jūtama citāda kaut neliela diskomforta sajūta – Tu nevēlēsies uz savas ādas izjust tās sajūtas, kad būsi ar šiem apaviem devies kārtīgā pārgājienā.
 • Sieviešu vai vīriešu modeļi. Tie atšķiras ne tikai pēc izskata, bet arī pēc izmēra. Parasti, sieviešu apavu modeļi ir līdz 42. izmēram. Sieviešu modeļi ir nedaudz šaurāki un īsāki nekā vīriešu. Sievietei iekāpt vīriešiem paredzētajos apavos būs nedaudz grūtāk. Orientējoši ir jāņem par ½ līdz 1 izmēru mazāku izmēru un ir jābūt uzvilktai biezajai pārgājienu zeķei.
Bates armijas zābaki - Kā izvēlēties pārgājienu apavus | STREELNIEKS.LV

Kopsavilkums par pārgājienu apavu izvēli…

Doties pārgājienos un citādi atpūsties pie dabas ir forši. Neatkarīgi no tā, vai Tu sevi uzskati par hārdkōr izdzīvotāju, vai pilsētas rozā bumbulīti, atpūšoties pie dabas tomēr ir ekipējums, bez kura ir grūti iztikt. Vēl nav nācies sastapt kādu, kurš labu apavu vietā būtu izvēlējies bērza tāsis vai automašīnu riepu atgriezumus. Mūsu mērķis ir radīt labāku izpratni par mūsdienu ekipējuma pielietojumu un to, kas jāņem vērā to izvēloties. Mēs, STREELNIEKS.LV komanda, piekrītam ka sausa teorija neatsver praksi, tāpēc šī informācija pamatā ir būvēta uz pašu pieredzi, kura iegūta ilgstoši strādājot aktīvās atpūtas ekipējuma tirdzniecībā un, var teikt, dažos tūkstošos noietos kilometros. Taču mēs neapstrīdam, ka Tev ir citāda pieredze! Mēs priecāsimies, ja Tu padalīsies savā pieredzē arī ar citiem!  

Lasi arī…

Nākamais raksts - kā izvēlēties pārgājienu apavus?

Atceries!

 • Izvēloties pārgājienu apavus, rūpīgi izvērtē savu staigāšanas intensitāti un stilu. Ja Tu dodies pārgājienos reti, vai dod priekšroku pastaigām pa tūrisma takām, meža ceļiem un pludmalēm, bezceļu zābaki Tev radīs tikai problēmas. Taču, ja Tev pārgājiena piedzīvojumi nereti sākas kaut kur uz stāvas, dubļainas nogāzes, dažus desmitus kilometrus no civilizācijas, iespējams attapsies, ka pēc neilga laika Tu meklēsi aizvietotājus saviem vieglajiem pārgājienu zābakiem!
 • Atceries, ka pēc jaunu pārgājienu zābaku iegādes ir nepieciešams tos kārtīgi iestaigāt. Ejot pārgājienā ar jauniem zābakiem, visticamāk, Tavas kājas būs tulznās un sāpīgos noberzumos. Ja tā nenotiek – uzskati to par veiksmi.
 • Labi un ērti pārgājienu apavi ir tikai viens no patīkamas atpūtas nosacījumiem. Pārgājienu zeķe ir neaizstājama!

Rakstu atļauts brīvi izplatīt tālāk izglītojošiem nolūkiem, saglabājot norādi (saites adresi) uz raksta oriģinālu. Visas tiesības uz šo rakstu pieder biedrībai “STREEELNIEKI”.

Autors: Mārtiņš Muižnieks