Pasaulē neeksistē ideāls. Un pārgājienu apavi nav izņēmums.

Līdz šim, kad runa ir bijusi par pārgājienu apavu izvēli, tā vienmēr ir grozījusies tikai ap tēmu, “kur un kādu modeli iegādāties”. Šis nav par konkrētiem modeļiem, zīmolu rekomendācijām vai veikalu ieteikumiem. Šis ir par pamatprincipiem. Par to, kas ir pa īstam svarīgs.

Ja Tev nav daudz laika lasīt – neturpini. Tulznas un pārgājienos gūti kāju savainojumi Tev sniegs savu pieredzi. Ņem vērā, ka…

Neatbilstoši izvēlēti pārgājienu apavi ir biežākais pārgājienu traumu iemesls.

Laikam ejot ir veidojusies ne tikai labāka izpratne, bet bijusi pat profesionāla rakstura nepieciešamība iedziļināties pārgājienu apavu tēmā. Un tas sevī ietver daudz vairāk kā tikai “kurus pārgājienu apavus labāk pirkt”. Nenoliedzami, šis raksts turpina kalpot arī šim mērķim, neatkarīgi vai tie būs Tavi pirmie pārgājienu apavi, vai kārtējie. Tas, iespējams, ietaupīs Tev ne tikai līdzekļus, bet pavisam noteikti palīdzēs saglabāt savu kāju veselību.

Neatbilstoši izvēlēti pārgājienu apavi ir biežākais traumatisma iemesls pārgājiena laikā

Hei! Pirms turpini, Ja Tev nav grūti – lūdzu padalies ar šo rakstu! 🤗 Sirsnīgs paldies jau tagad! 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pārgājienu Apavi: Kā Izvēlēties un Kas Jāņem Vērā, Lai Novērstu Tulznas un Samazinātu Pēdas Traumatismu

Ja kāds apgalvo, ka ir viens universāls apavs, kas derēs visam, tad vari būt drošs – tas ir mīts. Ja tas tā būtu, šis raksts nebūtu tapis. Kas derēs vieglai dienas pastaigai pa taciņām, nederēs bridienam pa pilnīgu bezceļu. 

Neatkarīgi no tā, vai gatavojies nākošajiem piedzīvojumiem, vai arī grasies doties uz veikalu un norādīt uz konkrētu pārgājienu apavu modeli, ir vērts iedziļināties un izprast pamatprincipus. Arī tad, ja pārgājienu pasaulē esi ienācis tikai nesen.  

Šis raksts ir daļa no topošā “Pārgājienu Apavu ABC” Ceļveža. Laika gaitā tas tiek un tiks papildināts un labots. Pēdējais būtiskais informācijas papildinājums ir noticis 02.01.2022. 

ATCERIES! Vispirms ir pārgājiens un pieredze, tikai pēc tam nāk pārgājienu apavi un to izvēle. Vispirms dodies pārgājienā ar to, kas Tev ir, un tikai tad domā par atbilstošu pārgājienu apavu iegādāšanos!

To ir svarīgi piebilst, jo vienkārši “besī, kad cilvēki izlasa visādas pamācības vai smeļas informāciju no dažādiem veikalu pārdevējiem (starp kuriem vien dažus retu reizi var redzēt ejam pārgājienos), un visādiem “influenceriem”, kuri pauž puspatiesības vai pat aplamas muļķības. Rezultātā, vienkārši tiek pieņemts uzskats, ka “vispirms ir pārgājienu apavi un tikai tad nāk pārgājiens.  NĒ! IR OTRĀDI! Un adresē uz šejieni (un tur, kur parasti mēs visus sūtām) jebkuru, kurš apgalvo pretējo!

Kāpēc Pārgājienu Apavi Ir Jāizvēlas Rūpīgi?

TAVAS KĀJAS IR TAVS VĒRTĪGĀKAIS AKTĪVS. Tās Nes Tevi Uz Priekšu Gan Ikdienā, Gan Atpūtā, Gan Piedzīvojumos.
Pajautā kādam, kurš vairs nespēj saviem spēkiem aiziet tur, kur kādreiz ir spējis. Un Tu sapratīsi, cik nozīmīgas tās ir.

Īsā versija skan aptuveni šādi: Aktivitātei atbilstoša pārgājienu apavu izvēle ir pirmais starp galvenajiem nosacījumiem, kas ir jāņem vērā, lai Tu sevi pasargātu no 

Biežākā Kļūda: Pārgājienu Apavi Tiek Izvēlēti Balstoties uz Izskatu, Nevis Apstākļiem Kādos Tie Tiks Lietoti

Jā, īpaši starp dāmām tieši “man patīk” un “paskaties cik forša krāsa” nereti tiek nostādīts priekšplānā, kad runa ir par to, kuri pārgājienu apavi tiks izvēlēti.

Ja līdz šim Tavs nopietnākais pārgājiens ir vienu reizi gadā nostaigāt kādu īsu pārgājienu gar jūru, iespējams tā var arī darīt un tev pilnīgi pietiks ar parastām skriešanas botām. Savukārt, ar šiem apaviem Tev nebūs ko darīt, piemēram, kādā no mūsu pašu zīmētajiem pārgājieniem, kur visai drīz tie varētu “izģērbties” (iespējams, arī iešanas laikā), vai arī ievērojami tiks saīsināts to darba mūžs. Nemaz nerunājot par to, ka potīte var būt samocīta, kājas sāpošas un neskaitāmas reizes būsi piedzīvojis kritienus, jo saķere tiem ir tuvu nekādai.

Kārtīgi zābaki būs kā klasiskā mūzika ausīm, vienalga – vai pēc veiksmīgām medībām velc no meža ārā savu trofejas briedi, vai dodies 3 dienu piedzīvojumā kaut kur šķērsām pāri Latgales nekurienei. Vienlaikus, šādos apavos garš un ilgstošs pārgājiens pa līdzenu apvidu var būt nevajadzīgi apgrūtinošs, jo zābaki ir smagi, kāja tajos nejutīsies komfortabli – tā vairāk svīdīs un Tu jutīsies daudz vairāk saguris.

Vai redzi, par ko ir runa?

Pārgājienu Apavi ir Jāizvēlas Atbilstoši Pārgājiena Raksturam. Apvidus Ir Karalis.

Definējot atbilstošu izvēles ceļvedi, lūk, nonācu līdz šādam apvidus sadalījumam.

Viegli Ejams un Līdzens Apvidus (I) Paugurains un/vai Mežains Apvidus(II)
1. Plati, ar automašīnu viegli izbraucami ceļi;
4. Populāras gājēju takas (piemēram, Amatas dabas taka)
2. Speciāli iekārtota tūrisma infrastruktūra ar takām/veloceliņiem;
5. Vāji iestaigātas meža takas, takas gar upēm
3. Pludmales, pludmalēm piegulošie ceļi un takas;
6. Šķēršļotas (ūdens, grāvji, mitrāji, ielejas) takas vai pārvietošanās bezceļos.

Ja Tev joprojām tas šķiet pārāk sarežģīti, tad sadali to vienkārši divās daļās:

-“O! Šeit var forši paieties un varētu izvest pastaigā arī savu omi” pret
-“Kurš gan vispār spertu kāju šādā vietā?”

Lai novērstu diskusijas ārpus tēmas, šādi priekšnoteikumi tika izvirzīti definējot apstākļus atbilstošu pārgājienu apavu izvēlei:

Nopietniem kalnu kāpieniem un augstkalniem paredzētie apavi šeit netiek apskatīti.

Krokši, Armijas Apavi Vai Trekinga Zābaki - Kuri Pārgājienu Apavi Tev Būs Piemērotākie?

Veikalu plauktos parasti stāv dažnedažādi pārgājienu apavi – sākot no pludmales čībām, beidzot ar gumijas zābakiem. Bet vai Tu zināji, ka visbiežāk vienīgais loģiskais veikalu izkārtojums, ir tikai pēc principa “ko pārdod vislabāk”.

 Līdz ar to, normāls cilvēks ieejot un ieraugot šo pārpilnību visai ātri apjūk, zaudē modrību un kļūst par vieglu ēsmu pārdevēju apvārdošanai, kas var rezultēties arī ar pirkumu, kurš līdz galam nav atbilstošs Tavām vajadzībām. 

Pirms nostājies pārgājienu apavu izvēles priekšā, vēlams ir gūt  atbildi uz šiem jautājumiem:

"No Vieglākā Uz Smagāko" - Jo Sarežģītāki Apstākļi, Jo Nopietnāki Pārgājienu Apavi

Kad esi sapratis savu “staigāšanas stilu” un apvidu kādā visbiežāk dodies dabā, ir vērts iedziļināties tālāk. Atkāpei no  visādām tabulām, pievērsīsimies konkrētiem rāmīšiem, kas sevī ietver apavu izvēli, lai Tu pēc tam saprastu kā tieši iepriekšminētais saiet kopā ar pārgājienu apavu izvēli. 

Pēc principa “No Vieglākā uz Smagāko” ir ne tikai apvidus, bet arī pārgājienu apavu tipi. Vēl vairāk, katrs no tiem piemērojas iepriekš tabulā atainotajām apvidus grupām, kā arī tādiem blakus apstākļiem kā vertikālā* un horizontālā** slodze, kas rodas, piemēram, no mugursomas plecos, kurā ir Tavs pārgājiena ekipējums.

Pārgājienu Apavi: Horizontālās un Vertikālās Slodzes ilustrācija

*vertikālā slodze ir Tavs un Tava ekipējuma kopsvars uz pēdām un apava zoli.
**horizonālā slodze ir tā, ko rada apvidus un tā reljefs ar savu slīpumu, akmeņiem, šķembām, kas liek kājai slīdēt uz apava sāniem, tādā veidā veicinot to stiepšanu uz sāniem.

Četri Biežāk Sastopamie Pārgājienu Apavu Tipi Un To Raksturojums

Pārgājienu Puszābaki - Starp Divām Pasaulēm

Ja meklē savus pirmos pārgājienu apavus, tad puszābaki ir labs variants ar ko sākt. Ar tiem ir iespējams doties gan garākos pārgājienos pa vieglāku reljefu un apvidu, gan arī paņemt vieglo dienas somu un izmest līkumu kādā īstā bezceļu pārgājienā.

Upes šķērsošana pārgājiena laikā - STREELNIEKS.LV

Pārgājienu puszābaki ir izplatīts un pamatoti populārs pārgājienu apavu tips. Un šeit ir paskaidrojums, kāpēc:

Kopsavilkums Par Pārgājienu Puszābakiem

Šie pārgājienu apavi ir visizplatītākie, salīdzinot ar pārgājienu zābakiem, tie ir vieglāki un draudzīgāki cenā. Šos pārgājienu apavus var nēsāt visos gadalaikos, taču vislabāk tie būs piemēroti no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Ja neuzskati sevi par “pieredzējušu” vai pārgājienos dodies ļoti neregulāri, šie pārgājienu apavi būs piemēroti, lai nostaigātu ne vienu vien piedzīvojumu kilometru.

Medību zābaki ir piemēroti lietošanai brikšņos

Bezceļu Pārgājienu Apavi - Trekinga un Armijas Zābaki

Tu esi tanks un šie zābaki ir tavas ķēdes, kuras palīdzēs tikt pāri visiem šķēršļiem..
Bezceļu pārgājieni, armijas poligona apstākļi, brikšņi un dubļaina vide - tikai šādos apstākļos Tu pa īstam novērtēsi šo zābaku sniegtās priekšrocības.

Jā, jā. Bez jokiem.  Pludmales smiltiņas šiem pārgājienu apaviem nebūs īstā vide. Ar šiem apaviem būs viegli rāpties stāvās nogāzēs, doties cauri dubļainiem neceļiem, staigāt pa akmeņainu reljefu, vai ilgstoši uzturēties slapjā vidē. Augstie pārgājienu zābaki būs piemēroti arī ziemas apstākļos, jo samazina vai gandrīz pilnībā novērš sniega iekļūšanu iekš apava. Tas, savukārt, nozīmē ilgāku sausumu un siltumu.

Galvenās Pārgājienu Zābaku Raksturīpašības

Zamberlan pārgājienu zābaki

Kā Atšķiras Armijas, Medību un Trekinga Zābaki?

Kad runa sākas par pārgājienu zābakiem, sākotnēji var nebūt tik viegli novilkt to robežu starp zābakiem un puszābakiem, jo abi pārgājienu apavu tipi izskatās teju vienādi. Tomēr, to konstrukcija un mērķis kādam tie ir paredzēti, novelk  skaidru atšķirību. 

Taktiskie Armijas Zābaki - Vienmēr Mainīgai Videi

Sen ir pagājis tas laiks, kad īsts armijas zābaks skaitījās tāds, no kura var buljonu izvārīt, mūsdienu kaujas lauka vide liek pielāgoties ne tikai taktikai, bet arī ekipējumam. 

Tāpat kā tanks nav vienādi labs visos apstākļos, armijas zābaki nav izņēmums.

Šodienas armijas apaviem ar pārgājienu apaviem ir daudz vairāk kopīga, nekā varētu kāds iedomāties. Kādam bleķagalvas hārdkoristam varētu pat būt pārsteigums, ka šodienas populārākie taktiskie zābaku modeļi ir cēlušies tieši no pārgājienu apaviem. 

Tāpēc arī nav pārsteigums, ka taktiskie apavi bieži ir sastopami pārgājienu vidē. Izskatās labi un pamatā pilda to pašu funkciju.

Labiem Armijas Zābakiem Ir Jānodrošina Šīs Īpašības:

Varētu jau teikt, ka labi medību vai trekinga zābaki varētu pildīt šīs pašas funkcijas, tomēr armijas zābakiem ir jāspēj pildīt arī formas tērpa reglamenta atbilstības un kamuflāžas funkcijas, kuras nav prioritāte iepriekšminētajos apavos.

Kāpēc Kvalitatīviem Armijas Zābakiem Ir Īpaša Nozīme?

Ja Tu esi karavīrs vai zemessargs, tad Tev ir īpaši jāņem vērā, ka tas, kas notiek ar Tavām kājām, vistiešākajā veidā ietekmē gan Tavas, gan visas vienības kaujas spējas kopumā. Tas nav tikai stāsts par dažiem noberzumiem, jo karavīra spēja ātri un brīvi pārvietoties kaujas laukā ir nenovērtējama. 

Tas ir Tavs kā Karavīra Pienākums - Uzturēt Savas Kājas Veselīgā Stāvoklī.
Jo noteiktos apstākļos tam var būt pat izšķiroša nozīme. Ja to nedara...

Vadlīnijas Armijas Zābaku Izvēlē

Ja nopietni izsver armijas zābaku iegādi dienesta vajadzībām, tad paturi prātā, ka karavīrs un sausums nereti ir grūti savienojami jēdzieni. Ja sākotnējie apstākļi ne par ko tamlīdzīgu neliecina, tad Tu (īpaši kā apmācāmais) nekad nevari paredzēt instruktoru domu gājienu un vienkāršu taktiskās situācijas pavērsienu. 

Vai Ir Vērts Iegādāties Armijas Zābakus Kā Pārgājienu Apavus?

Īsumā: ir grūti atrast objektīvus iemeslus, kāpēc civilo pārgājienu apstākļiem izvēlēties taktiskos armijas apavus. Tu tikai pārmaksāsi par funkcijām un īpašībām, kuras ne vien nekad neizmantosi, bet iespējams pat nenojautīsi par to esamību. Armijas apavi bieži vien tiek iedomāti, kā izturīgāki un kvalitatīvāki.  Taču, mūsdienu armijas zābaki ir ļoti tuvi pārgājienu un trekinga apaviem, tāpēc nereti pat izmantotie materiāli ir identiski.

Medību Zābaki - Brikšņu un Meža Videi

Medību zābaki ir vēl viens izplatīts apavu veids, kas sastopams pārgājienos. Daudzi tos iegādājas kā “meža tankus” un pa lielam, ja bieži dodies bezceļos, tas galīgi nebūs šāviens garām.  

Pārgājienu un Trekinga Zābaki - Apstākļiem, Kuros ir Viss

Ja iepriekš aprakstītie pārgājienu zābaki ir vairāk specifiskiem apstākļiem, tad parasti pārgājienu apavus izvēlas pēc iespējas plašākam pielietojumam. Runājot par to, kā izvēlēties pārgājienu apavus un saliekot kopā ar to, ko var redzēt dabā, ir kļūdaini nepievērst uzmanību augstāk aprakstītajiem zābaku tipiem. Pavisam vienkārši – vadoties pēc maldīgiem priekšstatiem, nereti tiek izdarītas kļūdainas izvēles, kas vienkārši rada zaudējumus.

Vadlīnijas Bezceļu un Trekinga Zābaku Izvēlē

Īsumā: Ja Tu meklē pārgājienu zābakus tikai pārgājieniem – nesarežģī sev dzīvi un tieši no šī aspekta arī skaties. Pārgājieniem ir nepieciešami zābaki, kuri pilda galvenās funkcijas – ūdens izturība, normāla ventilācija, kopējā zābaka un zoles stabilitāte. Tie vislabāk pildīs savu uzdevumu tad, kad apkārt valda mežonīgums, Tavs iešanas ātrums ir 2-3 kilometri stundā, uzmanīgi vērojot kas notiek apkārt. Un jā. Tīri pārgājienu aktivitātei nevajadzētu izvēlēties apavus, kas ir radīti medībām. Tas neatmaksājas. 

Personīgā Pieredze Ar Medību Zābakiem un Augstajiem Pārgājienu Apaviem?

Ņem vērā, ka šajā rakstā paustā teorija ir balstīta ilgstošā staigāšanas pieredzē.  Daži pāri ir novalkāti gan ar armijas zābakiem, gan Ilgu laiku esmu staigājis medībām piemērotajos apavos. Ir ērti, tiešām tanki. Ar šādiem pārgājienu zābakiem ir sanācis nopļaut arī 160 km no Kolkas raga līdz Brīvības piemineklim ejot vasarā, gar jūru. Traki? Jā, tā nebija spīdošākā ideja un šī brīnišķīgā ideja šiem medību zābakiem arī pielika punktu.

KOPSAVILKUMS: Kā Izvēlēties Pārgājienu Apavus?

Izvēlēties pārgājienu apavus ir vienkārši. Tev ir tikai jāpārzina šīs 15 lapas“. – tāds radās secinājums, kad šis raksts bija izklāts vēl A4 formātā. 

PAMATPRINCIPU IZPRATNE IR PIRMAIS SVARĪGAIS SOLIS UZ PAREIZU PĀRGĀJIENU APAVU IZVĒLI.

Attiecībā pret pārgājienu apavu izvēli, šie principi ir vienkārši:

Diagramma: Kā izvēlēties pārgājienu apavus

Viens Der Visam – NEEKSISTĒ. Ja tu rūpīgi izlasīji šo rakstu, šeit attainotā diagramma būs viegli saprotama.

Atceries sākotnējo tabulu, kur bija izdalīti vairāki pārgājienu apvidus tipi? Šeit ir vēl viena līdzīga tabula, kura paskaidro kā šie apvidus tipi saiet kopā ar pārgājienu apavu izvēli.

APAVU GRUPA Ieteicamais Somas Svars Ieteicamais Pārgājiena Apvidus
VIEGLIE PĀRGĀJIENU APAVI
0 - 8 kg
Viegli ejams un līdzens apvidus.
PĀRGĀJIENU PUSZĀBAKI
8 - 12 kg
Ar smagu somu - pa ceļiem un takām. Bez somas - arī bezceļā.
PĀRGĀJIENU ZĀBAKI
12+ kg
Viegli Pārvietoties Visur. Nav piemēroti ilgstošai un ātrai iešanai.

"Jā, bet man ir citāda pieredze..."

Jā, kāds varētu iebilst, ka “viņš taču ar sandalēm var Everestā uzkāpt!” un kā lasīju kādu gudru komentāru feisītī – “jebkurš, pat ar augstpapēžu kurpēm varot noiet 30 kilometrus dienā. “

Galvenais, kas Tev ir jāsaprot no šī raksta ir tas, ka vienmēr būs izņēmumi, atkāpes un pielāgošanās. Jo lielāka ir Tava personīgā pieredze, jo lielākas individuālas atkāpes Tu vari veikt attiecībā pret apavu izvēli. 

Aug Ne Tikai Tava Pārgājienu Pieredze, Bet arī Tavi Pārgājienu Muskuļi. Jo vairāk Tu staigā pārgājienu apstākļos, jo labāk ir trenēti specifiski muskuļi, piemēram, ap potītēm, kas pieļauj lielākas atkāpes pārgājienu apavu izvēlē.

ATCERIES! Vispirms ir pārgājiens un pieredze, tikai pēc tam nāk apavi un to izvēle. Vispirms dodies pārgājienā ar to, kas Tev ir, un tikai tad domā par atbilstošu apavu iegādāšanos! Šī raksta mērķis ir izglītot un palīdzēt iedziļināties tiem, kas to vēlas. Šis raksts neuzstāda dogmas vai nemainīgas patiesības. Neviens Tavās kurpēs nevar un netaisās iekāpt. 

Šo rakstu ir atļauts un pat ieteicams izplatīt tālāk. Jebkuras informācijas vai tās daļas pārpublicēšanas gadījumā ir jānorāda atpakaļsaite uz tā pirmavotu. Jebkādas informācijas vai tās izvilkumu pārpublicēšana ārpus interneta vides, bez rakstiska saskaņojuma ar STREELNIEKS.LV vietnes administrāciju ir AIZLIEGTA.

Saziņai – info@streelnieks.lv.

Mārtiņš Muižnieks | STREELNIEKS.LV

Mārtiņš Muižnieks

Pārgājienos jau vairāk kā 10 gadus. Staigā pats, vada un organizē dažādus pārgājienu pasākumus, ar pietiekošu pieredzi āra dzīves ekipējuma pārdošanā. S*du neieteiks.
P.S. šobrīd privātas konsultācijas par ekipējumu nesniedz. 😉

20
0
Tavas domas, viedoklis un pieredze ir zelts! Lūdzu iekomentē!x
()
x