Tātad, Tu esi nonācis pie secinājuma, ka vajadzētu iegādāties pārgājienu apavus? Ļoti labi, jo šī ir viena no nozīmīgākajām investīcijām savā pārgājienu ekipējumā

Pavisam vienkārši – neatbilstoša pārgājienu apavu izvēle ir starp biežākajiem kāju traumu iemesliem. Ideju noķēri? Lasi uzmanīgi! 

Šis raksts ir turpinājums sērijai par to kā izvēlēties pārgājienu apavus un kam jāpievērš īpaša uzmanība.

Ja esi šeit pirmo reizi vai palaidi garām – noteikti izlasi arī par to, kā izvēlēties pārgājienu zābakus.

Šajā rakstā aplūkosim divus pārgājienu apavu veidus  – atbalsta apavus, kas ir krokši, sandales un tamlīdzīgi, kā arī vieglos pārgājienu apavus – pilsētas un taku skriešanas apavus, kā arī pārgājienu kurpes. 

Atbalsta Pārgājienu Apavi - Palīgi Tehniski Sarežģītos Pārgājienos, Nometnes Sadzīvē un Nesteidzīgām Pastaigām Liedagā.​

Ja tu šādu terminu dzirdi pirmo, reizi – viss ir kārtībā. Tas ir radies tepat, sēžot un filosofējot par to, kā klasificēt pārgājienu apavus un ar kādiem pārgājienu apaviem sanāk visbiežāk saskarties. 

Kā jau pauž šis termins un iepriekš tika minēts, šo apavu mērķis ir pildīt atbalstošas funkcijas Tavā pārgājienā vai nometnes sadzīvē.

Piemēram, pēc gara un nogurdinoša visas dienas gājiena, atpūtas vietā vai nometnē, Tev noteikti gribēsies novilkt apavus un ļaut tiem izžūt, kā arī atpūtināt sagurušās kājas.

Tāpat šiem pārgājienu apaviem ir teicams pielietojums, piemēram, pārvarot ūdens šķēršļus. Reizēm, basām kājām brist var būt pat bīstami un Tu negribēsi piesmelt savus ejamos pārgājiena apavus, ja priekšā ir vēl garš ceļš.

Hei! Pirms turpini, Ja Tev nav grūti – lūdzu padalies ar šo rakstu! 🤗 Sirsnīgs paldies jau tagad! 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kas Tad Īsti Tiek Domāts Ar Pārgājiena Atbalsta Apaviem?

Ja šādus apavus uzlūko kā pamata apavus pārgājienam, tad tikai tādā gadījumā, ja 

  • dosies pa līdzenu, viegli ejamu maršrutu, kurā faktiski nav šķēršļu. 
  • līdzi nesīsi ļoti nelielu svaru,
  • kopējais attālums ir vien līdz dažiem kilometriem. Tas ir – ja to vispār var saukt par pārgājienu.

Šiem apaviem būtībā nav nekādas kājas aizsardzības. To konstrukcija nav piemērota, lai izturētu to slodzi, kas rodas ejot pa slīpu un tehniski sarežģītu reljefu. Nereti tiem ir pat visai nosacītas spējas saturēt sevī pašu kāju. 

Ejot pārgājienā pa granti vai meža takām ar sandalēm vai krokšiem, var nākties ne reizi vien apstāties, lai izbērtu sakritušos akmeņus un gružus, kuri tiek iemesti tieši pa apava aizmuguri.

Kopsavilkums par Pārgājienu Atbalsta Apaviem:

ATCERIES! Krokodils [krokši] Dzīvo Ūdenī un Vienmēr Atpūšas. Krokodili Kalnos Nekāpj! Un to pašu dara arī "krokši". Kad ir pieredze un izpratne, tad Tu vari rīkoties kā vēlies. Un, ja gribi - Tu vari klausīt tiem dažiem, kuriem izņēmuma kārtā (biežāk citu blakus faktoru dēļ) viss ir kārtībā un nav nekādas problēmas. Bet Tu nekad nedzirdēsi un nelasīsi ieteikumu no mūsu puses iet nopietnā pārgājienā ar atbalsta apaviem. Analoģijai - Ja kāds ar 4x4 vieglo pilsētas automašīnu no meža velk ārā lielus baļķus, tas to nepadara par meža hārvesteru un piemērotu šādai darbībai.

Pārgājiens Sūrā Pēda - Nometne
Pārgājiens Simtiņš 2019 - Pārgājienu Apavi ir viena no svarīgākajām ekipējuma sastāvdaļām

Vieglie Pārgājienu Apavi – Piemēroti Pārgājieniem Pa Līdzenu Un Viegli Ejamu Apvidu!

Vieglie pārgājienu apavi – botes, pārgājienu sandales, taku skriešanas apavi, kā jau tos raksturo nosaukums, ir paredzēti apstākļiem, kuros uz kāju un apaviem neiedarbojas pārmērīgi liela slodze. 

Šie pārgājienu apavi tips būs piemēroti, ja paredzēts pieveikt garas pastaigas, ejot tikai pa ceļiem vai vienkāršu apvidu ar salīdzinoši cietu un līdzenu pamatni. Piemēram, pārgājienos gar jūru, vieglie pārgājienu apavi rullēs.

scott taku skriešanas apavi - sūrā pēda 2021 - streelnieks.lv
Mani pēdējā laika favorīti - Scott Supertrack Ultra Taku skriešanas apavi. No vasarīgās Sūrās Pēdas, līdz vēlam rudenim nostaigāju. Gaidu nākošo sezonu!

Kas Jāņem Vērā Izvēloties Vieglos Pārgājienu Apavus?

Kad domā par šiem apaviem, ir jāņem vērā arī tas, cik daudz nes līdzi. Vieglie pārgājienu apavi, lielākoties, nav paredzētas lielu smagumu nešanai. Tātad, mugursomā nevajadzētu stiept līdzi vairāk kā 8-10 kilogramu papildus svaru.

Ja plāno iet ar skriešanas apaviem bezceļos un ar lielu mugursomu – domā divreiz. Pirmkārt, lai izvairītos no paaugstināta traumatisma iespējas (samežģījumi, noberzumi). Otrkārt - Tas ievērojami saīsinās tavu skriešanas apavu mūžu.

Tas ir saistīts ar to, ka bieži vien šī tipa apaviem zole nav paredzēta lielas vertikālās slodzes iedarbībai. Kāja izmaina pozīciju apavos un var iznākt ātri tikt pie nepatīkamām tulznām.

Vieglie pārgājienu apavi lielas slodzes apstākļos var būt traumatiski
Facebook
Twitter
LinkedIn

Pilsētas vai Taku Skriešanas Apavi - Vai Ir Atšķirība?

Iedzen rozā pilsētnieku mežā un paskaties, kas ar viņu notiks līdz dienas beigām. Un tad pajautā – “kā gāja?”

Ir atšķirība. Lai arī vienlīdz ērti var būt gan vieni, gan otri, atšķirība ir kopējā izturībā un ne mazāk būtiskā faktorā – saķerē (lasīt – lai nenoliecies uz acīm).

Pilsētas skriešanas apaviem, salīdzinot ar pārgājienu kurpēm vai taku skriešanas apaviem var būt ievērojami īsāks darba resurss. Tie var sākt beigties pie +/- 800-1000 nostaigātiem kilometriem. Pilnīgos bezceļa apstākļos – vēl ātrāk. Tikmēr taku skriešanas apaviem un pārgājienu kurpēm tas būs ap 1500+km.

To sakot, tas netiek domāts, ka apavs kļūst nelietojams. Tas vienkārši kļūst jūtami izstaigāts, ir parādījušies caurumi un citas problēmas, kas var apgrūtināt normālu to nēsāšanu pārgājiena apstākļos. Vienkāršojot – staigājot ar saviem asikiem, aģikiem vai naikijem pa mežu – Tu šos apavus ātri saplēsīsi. 

Runājot par saķeri, jāņem vērā, ka pilsētas apaviem vienmēr būs gluda zole, kas ir forši un piemēroti pārvietojoties pa asfaltu. Pamēģini ar tādām nokāpt pa mālainu vai dubļainu nogāzi. Tikmēr taku skriešanas apavi faktiski vienmēr ir aprīkoti ar labu protektoru, ar kura palīdzību vari bez bēdas uzkāpt jebkurā stāvākā nogāzē.

Un Kas Ir Ar Pārgājienu Kurpēm?

Salīdzinot ar taku skriešanas apaviem, pārgājienu kurpēm ir masīvāka konstrukcija gan ap kāju, gan attiecībā pret zoli. Tās ir paredzētas lielākai vertikālajai un horizontālajai slodzei, un tās nodrošina labāku stabilitāti un kopējo pēdas aizsardzību.

Salīdzinot ar skriešanas apaviem, pārgājienu kurpēs parasti ir nedaudz vairāk vietas purngalos, kas nodrošina vairāk brīvu telpu tad, kad kāja sāk uzpampt. Līdz ar to samazinās tulznu rašanās risks. 

Kāpēc? Skriešanas apaviem raksturīgākās traumas ir tieši pirkstu un pirkstu starpu saberzumi. 

Tam ir vienkāršs izskaidrojums – apavs ir šaurs, somas svars veido lielāku slodzi uz pēdu, tā piepampst un samazinoties telpai apavu purngalos palielinās berze. “Ideālos” apstākļos tam visam pievieno vēl slapjumu – un tad Tev ir pilns komplekts.

Kopsavilkums Par Vieglajiem Pārgājienu Apaviem

Vieglie pārgājienu apavi, iespējams, ir vieni no tiem, ar kuriem var sākt iepazīt pārgājienu pasauli. Tie būs lieliski piemēroti no vēlā pavasara līdz agram rudenim. Taku skriešanas apavi, sandales vai kurpes – tas ir Tevis paša ziņā un atbilstoši paredzētā pārgājiena specifikai.

Vieglie pārgājienu apavi - salomon botas - streelnieks.lv

PERSONĪGĀ PIEREDZE ar Vieglajiem Pārgājienu Apaviem

Laika gaitā savs ekvators ir nostaigāts gan ar pārgājienu sandalēm, gan arī taku skriešanas apaviem. Viss, ko es varu pateikt ir tieši tas pats, kas tiek pausts visā šajā rakstā – katram apavam ir sava vide un apstākļi. 

Pozitīva pieredze ir bijusi arī ar pārgājienu sandalēm, ar kurām ir nostaigātas vairākas vasaras un daudzi tūkstoši kilometri. Ar tām ir sanācis nostaigāt vairākkārt pludmali gan no Ainažiem līdz Daugavai, gan no Kolkas līdz Brīvības piemineklim. 

Taču mežā ar šīm sandalēm nav ko darīt. Kāju no ierindas var ātri izlaist, kā arī tās mežā tiek plēstas. Risks neattaisno ieguvumus. 

Arī ar taku skriešanas apaviem ir staigāts daudz. Tieši tie šobrīd ir mani favorīti, bet svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvus apavus. Tad nebūs jābēdā.

ATCERIES! Vispirms ir pārgājiens un pieredze, tikai pēc tam nāk apavi un to izvēle. Vispirms dodies pārgājienā ar to, kas Tev ir, un tikai tad domā par atbilstošu apavu iegādāšanos! Šī raksta mērķis ir izglītot un palīdzēt iedziļināties tiem, kas to vēlas. Šis raksts neuzstāda dogmas vai nemainīgas patiesības. Neviens Tavās kurpēs nevar un netaisās iekāpt. 

Šo rakstu ir atļauts un pat ieteicams izplatīt tālāk. Jebkuras informācijas vai tās daļas pārpublicēšanas gadījumā ir jānorāda atpakaļsaite uz tā pirmavotu. Jebkādas informācijas vai tās izvilkumu pārpublicēšana ārpus interneta vides, bez rakstiska saskaņojuma ar STREELNIEKS.LV vietnes administrāciju ir AIZLIEGTA.

Saziņai – [email protected].

Mārtiņš Muižnieks | STREELNIEKS.LV

Mārtiņš Muižnieks

Pārgājienos jau vairāk kā 10 gadus. Staigā pats, vada un organizē dažādus pārgājienu pasākumus, ar pietiekošu pieredzi āra dzīves ekipējuma pārdošanā. S*du neieteiks.
P.S. šobrīd privātas konsultācijas par ekipējumu nesniedz. 😉

0
Tavas domas, viedoklis un pieredze ir zelts! Lūdzu iekomentē!x
()
x