Cik ļoti ir vērts apsvērt domu par izdzīvošanas komplekta iekļaušanu individuālā ekipējuma sarakstā? Kāds teiks, ka mūsdienās nokļūt izdzīvošanas situācijā ir teju neiespējami, vēl kāds cits oponēs – Tu nezini kur aizvedīs Tavs nākošais solis. Lai nu kā – nav jau tā, ka briesmas uzglūn uz katra stūra, tomēr ir labi pārzināt tās pamata prasmes, lai neapjuktu situācijās, kad tās ir pienākušas. Āra dzīves un izdzīvošanas treneris Mārtiņš Ruģēns, kurš darbojas Rīgas 155. skautu vienībā un āra dzīves centrā “Pelēkais Vilks”, ir sagatavojis plašu aprakstu par to, kas jāņem vērā komplektējot savu izdzīvošanas komplektu. Ja Tu lasi pirmo reizi, šis apraksts Tev palīdzēs gūt plašāku priekšstatu par to, kam ir jāpievērš uzmanība un kas jāzina par šo tēmu – mans izdzīvošanas komplekts.
Izdzīvošanas komplekta iepakojums un tā izmērs
Izdzīvošanas komplekta iepakojums un tā izmērs ir galvenais faktors, kurš nosaka saturu. Komplekta izmēram ir jābūt tādam, lai to ērti varētu ņemt līdzi ikdienas gaitās, nēsāt kabatā, mugursomā, automāšīnā… .
Izvēloties izdzīvošanas komplekta uzglabāšanas konteineri ir jāņem vērā sekojošie rādītāji:
- IZTURĪBA – iepakojums var tikt pakļauts dažādām slodzēm, piemēram, spiedienam, triecieniem, karstumam un aukstumam.
- TILPUMS UN FORMA – no pareizas formas izvēles ir atkarīgs arī tas, cik daudz nepieciešamos priekšmetus saliksi iekšā. Pārsvarā izdzīvošanas komplektiem tiek izmantotas metāla vai plastmasas kastītes ar iespēju blīvi noslēgt vāku. Formas un tilpumi var būt dažādi, taču jāņem vērā citi blakus faktori, piemēram, no šaura un gara trauka būs grūti dabūt ārā priekšmetus, kuri atrodas tā apakšā. Vai gluži pretēji – būs grūti ielikt iekšā priekšmetus, kuri pēc formas ir plati. Kā priekšrocība – šādas formas konteiners būs ērts transportēšanai. Izdzīvošanas komplekta iepakojuma formai ir jābūt ērtai, lai var bez problēmām nēsāt līdzi. It īpaši, ja to paredzēts ikdienas gaitās nēsāt kabatā. Ja pieej šim jautājumam nopietni, tad ir vērts iepriekš pastaigāt ar paredzēto konteineri somā vai kabatā, lai laicīgi saprastu sev visērtāko izdzīvošanas komplekta formu.
- SVARS – ja trauka svars vairākas reizes pārsniedz satura svaru, tad jāizsver vai tāds konteiners ir tā vērts.
- HERMĒTISKUMS – konteinerim jābūt hermētiski noslēgtam. Nav vērts izmantot tādu, ko vienreiz hermetizē, bet jau pirmajā lietošanas reizē tas zaudē ūdens noturību. Tā teikt – viena sērkociņa dēļ var sanāk sabojāt pārējo saturu.
- PAMANĀMS – Jāatceras, ka izdzīvošanas komplekts ir paredzēts ārkārtas situācijai. Ja viņš būs maskējošā tonī, tad tumsā vai sliktas redzamības apstākļos to var viegli pazaudēt. Savukārt, spilgtas krāsas iepakojums var kalpot signāla došanai glābējiem. Kara darbības laikā viņš tāpat atradīsies kabatā vai somā, tāpēc nav jāuztraucas kā par demaskējošu elementu. Var izvēlēties atstarojošu vai spilgtu, neona tipa krāsu.
Izdzīvošanas Komplekta Saturs
Kā jau tika minēts, ieplānotajam izdzīvošanas komplektam saturu ir vēlams izvēlēties pašam. Vispirms ir jāizvērtē, kādos apstākļos var nākties lietot šo komplektu un kādi ir ierobežojumi iepakojuma formas dēļ. Piemēram, ja ir plānots uzturēties ārā ziemas apstākļos, tad diez vai izdzīvošanas komplektā ir nepieciešamas iekļaut pretodu līdzekli. Lai arī pamatvajadzības neatšķiras no apkārtējās vides, ir jāņem vērā dažādas nianses.
Piemēram, mežā būs noderīgāks labs nazis, savukārt pilsētvidē daudz ērtāks būs instrumentu komplekts jeb tā saucamais multi-tūlis. Meža versijā instrumenta komplekta vietā var ievietot dažādas papildus mantas, taču tie viens otru neizslēdz. Turpmāk aplūkosim izdzīvošanas komplektu, kurš ir paredzēts mežainam apvidum un ietilpst lielākā bikšu vai jakas kabatā.
Šādam izdzīvošanas komplektam pamatprasības ir iekļaut rīkus uguns, ūdens, ēdiena un pajumtes nodrošināšanai.
Uguns Iegūšana – Sērkociņi, Šķiltavas un Krams
Izdzīvošanas situācijā, spēja iegūt uguni var būt pat dzīvības jautājums. Tāpēc, sevi cienošs izdzīvošanas komplekts iekļauj arī rīkus uguns iegūšanai. Pārsvarā izvēle ir starp trīs lietām – šķiltavām, sērkociņiem un kramu. Ja nevari izvēlēties, kurš Tavām vajadzībām būtu atbilstošākais rīks, vienmēr ir labi iziet cauri + un – analīzei.
Kā tas izpaužas? Lūk, ir piemērs!
- Var lietot atkārtoti;
- Gāzes šķiltavas ir ērti lietot vējā;
- Ir mitrumizturīgas;
- Ja beidzās gāze vai benzīns, nebūs kur uzpildīt;
- Benzīna šķiltavas nevar ilgi glabāt neuzpildot;
- Var beigties kramiņš vai saplīst “klikšķis“;
- Zemā temperatūrā gāzes šķiltavas nestrādā;
- Būs grūti aizdedzināt lielāku iekuru.
Šajā gadījumā ir redzams, ka šķiltavu mīnusu ir vairāk kā plusu. Šķiltavu vietā ir labāk izvēlēties sērkociņus vai kramu, vai pat abus kopā. Sērkociņi ir viegli, neaizņems daudz vietas, bet ir jāpievērš uzmanība to nodrošināšanai pret mitruma piekļūšanu. Krams kalpos ļoti ilgam laikam, taču uguns iekuršana prasīs lielākas pūles un zināmas prasmes.
Kā sagatavot sērkociņus pret mitrumu?
- Ieliek kādā hermētiskā trauciņā;
- Atstāj sērkociņu kastītē un pārlej ar sveci;
- Iemērc pa vienam vai visus kopā izkausētā svecē. Tad pa vienam uzlīmē uz izolējošās līmlentas un tad sarullē;
- Var ievietot nelielā trauciņā, uzlikt pa virsu vates pikuci un tad pārliet ar sveci. Vate ar parafīnu kalpos par labu iekuru.
- Nogriežam zēveli no kastītes sāniem, saliekam ar raupjo pusi kopā un uzliekam uz izolējošās līmlentas. Un ietinam zēveli lentā. Līmlentai jābūr trīs reizes platākai par zēveli.
Uguns Iekurs Un Tā Sagatavošana
Ne vienmēr dabā ir iespējams atrast labu uguns iekuru. It īpaši, ja ir slikti laika apstākļi vai slikti redzamības apstākļi, piemēram, nakts. Jāņem arī vērā, ka darbojoties ar kramu ir nepieciešams sauss un viegli uzliesmojošs iekurs.
Mārtiņš Ruģēns piedāvā ieskatu vairākos variantos, ko var izmantot gan atsevišķi gan visu kopā!
- Vate, kurai viena puse piesūcināta ar parafīnu;
- Sveces gabaliņš. Nebūs kā uguns palaidējs, bet palīdzēs ilgāk degt liesmai;
- Apdedzināta lina vai kokvilnas lupatiņa;
- Lina vai kokvilnas lupatiņa, kas piesūcināta ar eļļu;
- Sveķu gabaliņš;
- Sausi, sveķaini skaliņi;
- Egļu vai priežu ēveļskaidas;
- Sausā spirta tablete;
- Trauciņš ar sakasītu sērkociņu sēru;
Bērza tāss, kas ir iepriekš sagatavota sekojošā veidā
- tāsi ievieto cepeškrāsnī uz 150 grādiem.
- Temperatūras iespaidā viņa savelsies ciešā ritulī.
- Svarīgi tāsi nepārcept. Tiklīdz viņas ir savēlušās, tā ir jāņem ārā.
- Rituļa centrā var ielikt sērkociņus.
- No abām pusēm aiztaisīt ar vati un pārklāt ar sveci.
Pajumte – viens no dzīvībai svarīgiem kritērijiem izdzīvošanas situācijās.
- Neilona aukla. Izmēram nevajadzētu būt tievākam par 2mm un resnākam par 5mm. Vēl tievāka aukla jau būs diegs, lielāka diametra auklu vienkārši daudz nepaņemsi. Garumu nosaka pieejamā vieta. Labs risinājums ir ar auklu notīt izdzīvošanas komplekta konteineri no ārpuses, ik pa laikam pieķerot ar karsto līmi. Šādi var notīt vairākās kārtās.
- Drāts. Labs variants ir tieva, izturīga un elastīga drāts. Noderēs gan pajumtes būvniecībai, gan apģērba labošanai, gan lamatām.
- Teltene jeb plēves pončo. Ja ir vieta, var ielikt tādu. Noderēs gan aizsardzībai no nokrišņiem, gan jumtam.
Darba rīki izdzīvošanas komplektā
NAZIS.
Viens no svarīgākajiem darba rīkiem ir labs nazis. Ja ir iespēja, tad izdzīvošanas komplektā ir vēlams ielikt Šveices armijas tipa saliekamo nazīti. Tāds nazis ir universāls un praksē sevi pierādījis kā uzticamu. Ja vietas nav, tad var izmantot papīra naža asmeni, kurš ir notīts ar izolējošo līmlentu. Vajadzības gadījumā – lentu var noņemt, sānos pielikt divus koka gabaliņus un pietīt ar to pašu lentu. Sanāks brutāls, bet funkcionējošs nazis. Otrs variants ir rupjākais finiera zāģa asmens, kur augšējā mala tiek noasināta. Šāds asmens būs izturīgāks un apvienos divus vienā.
ZĀĢIS. Noderīgs instruments, bet grūti ievietojams. Kā vienmēr ir vairāki varianti. Viens no populārākajiem variantiem ir lentzāģis vai drāts zāģis. Ja tādu izvēlās, tad jāņem pēc iespējas rupjāks asmens. Smalkie asmeņi ātri saplīsīs un koku nozāģēt ar tādu prasīs ilgāku laiku, bet mazāku piepūli. Izvēloties šādu zāģi jau iepriekš jāpārbauda gala stiprinātāji. Tā ir vājākā vieta un var saplīst darba laikā.
IZOLĀCIJAS LENTA. Izolācijas lenta noderēs gan nojumes būvēšanai, gan apģērba labošanai, gan arī kā plāksteris. Labākais variants ir izmantot armēto izolācijas lentu jeb tā saukto makgaivereni (angliski – duct tape). Lai palielinātu līdzpaņemto apjomu, lentu var aptīt ap vairākiem priekšmetiem vai sarullēt atsevišķi. To var pielīmēt arī konteinera ārpusē un malās.
KOMPASS. Šoreiz ievietosim viņu sadaļā darbarīki. Kā vienmēr ir daudz variantu. Izdzīvošanas komplektā praktiskāks būs maza izmēra kompass, piemēram, orientieristu kompass, jo tāds neaizņem daudz vietas. Lai kompass neaizņemtu lieku vietu viņu var pielīmēt uz konteinera vāka iekšpusē vai ārpusē( ! tas neattiecās uz metāla konteineriem).
MAKŠĶERAUKLA AR ĀĶI. Ideālā variantā ir divu izmēru auklas – tievā un biezā. Ja tādas izvēles iespējas nav, tad labāk ir izvēlēties biezāku. Āķus labāk ņemt mazo vai vidējo izmēru.
Uz maza āķa var noķert arī lielu zivi, uz liela āķa mazu zivi nenoķersi.
Ērtākais variants ir āķus iepakot līdzīgi kā sērkociņu kastītes zēveli, uzlīmējot uz izolējošās līmlentas. Tad ir droši, ka viņi nekur neizkritīs. Makšķeraukla noderēs ne tikai zvejai, bet arī pajumtes būvniecībai, apģērba labošanai un lamatām.
LUKTURIS. Ērtākais variants būs vienas diodes plakanais lukturītis. Aizņems maz vietu, bet dos pietiekami gaismu lai varētu vismaz kaut ko saredzēt. Noderēs arī kā signālierīce.
SPOGULĪTIS UN SVILPE. Noderēs signalizēšanai.
PIRMĀ PALĪDZĪBA. Ja vieta atļauj – var likt maza izmēra marles saiti. Pie lielas brūces tāpat nāksies izmantot pie rokas esošo resursu. Pamatā šādos komplektos ievieto plāksterus un leikoplastu. No medicīniskajām zālēm var ņemt aktīvo ogli un pretsāpju līdzekli. Tikai jāatceras par derīguma termiņiem. Zāles var uzglabāt tā saucamajos kinderolu konteinerīšos.
Ūdens un Ēdiens Izdzīvošanas komplektā
Ūdens
Dzeramais ūdens ir svarīgākais faktors cilvēka izdzīvošanai. Cilvēks bez ūdens var izdzīvot tikai trīs, maksimums četras, diennaktis. Saprotamu iemeslu dēļ dzeramo ūdeni nevar ievietot šādā komplektā, bet var paņemt līdz ūdens attīrīšanas tabletes vai kālija permanganātu (zilos graudiņus).
Jāatceras, ka zilie graudiņi ir ļoti spēcīgs antiseptiķis. Tos var izmantot gan ūdens attīrīšanai, gan brūču dezinfekcijai. Uz litru ūdens pilnībā pietiks viens līdz divi graudiņi. Ļoti netīram ūdenim var pievienot trīs līdz četrus. Brūču skalošanai var taisīt tumšāku sastāvu, bet krāsa nedrīkst būt izteikta. Pārāk spēcīgs šķīdums ir indīgs.
Ēdiens
Tāpat kā ūdeni – arī ēdienu izdzīvošanas komplektā nevar ievietot. Ja vieta atļauj, var paņemt mazākā konteinerītī cukuru un sāli. Pievienojot vienus līdz divus graudiņus rupjās sāls uz vienu litru ūdens, var nedaudz kompensēt sāls zudumu organismā, kas rodas svīstot. Protams, to var izmantot arī kā garšvielu. Cukurs palīdzēs uzturēt enerģiju. Var gatavot vāji saldu cukurūdeni. Komplektā var būt arī enerģijas batoniņš vai hematogens.
Noslēgumā - Daži Praktiski Padomi
- Konteinera vāka iekšpusē ar līmlentu var pielīmēt sīkumus – adatu, āķus, sērkociņus.
- Komplektējot izdzīvošanas komplektu, vajadzīgākās lietas novieto augšpusē – sērkociņi, iekurs, ūdens attīrīšanas līdzekļi.
- Pirms likt ko iekšā izdzīvošanas komplektā, pārliecinies vai māki ar to rīkoties. Krīzes situācijā nebūs laika un iespēja eksperimentēt.
- Nebaidīties izmantot izdzīvošanas komplektu arī ikdienā. Tev ir jāpierod pie viņa eksistences un jāmāk viņā orientēties. Kā arī ir jāpierod viņu regulāri atjaunot un papildināt. Tikai lietojot varēs atklāt kļūdas un trūkumus.