Kā izvēlēties pārgājienu zeķes?

Laika gaitā ir nācies izdarīt vairākus secinājumus saistībā ar cilvēku ieradumiem izvēloties pārgājieniem un citām aktivitātēm paredzēto ekipējumu. Šie secinājumi nav gluži sazīmēti skaidrās debesīs, bet radušies vairākus gadus darbojoties “outdoora” pirmajās līnijās – gan pasākumu organizēšanā, gan strādājot ar cilvēkiem tūrisma veikalos. Lielākoties ekipējums tiek izvēlēts balstoties uz paša stereotipiem un “kāds teica”, nevis veltot laiku izpētei par to, “kas ir kas” un “kāpēc tas ir vajadzīgs”, ņemot vērā gan paša, gan citu lietotāju uzkrāto pieredzi. 

Kad tuvojās kāds pārgājiens, teju vienmēr tiek apmeklēts kāds tūrisma veikals un pirmais, pie kā notiek apstāšanās ir… lielais pārgājienu apavu stends. Nav jau nekas nepareizs, jo labi apavi ir svarīgi. Taču, retais tomēr ņem vērā, ka iespējams īstais ar ko sākt ir tieši zeķes. Par to arī šajā rakstā – kāpēc pārgājienu zeķes, kā izvēlēties pārgājienu zeķes un kā tās viena no otras atšķiras. Aprakstītie principi paliek nemainīgi neatkarīgi no Tavas aktivitātes – vai esi karavīrs, zemessargs, mednieks vai pārgājienu staigātājs. 

Trīs zelta likumi, kas jāņem vērā izvēloties pārgājienu zeķes

Vienalga – dažas stundas vai vairākas dienas – pārgājieni ir vislielākais pārbaudījums tieši kājām. Domāju, ka šobrīd ne viens vien pieredzējis gājējs piekrītot māj ar galvu –

vienas no vērtīgākajām investīcijām ekipējumā ir tieši pārgājienu zeķēs, jo tieši tās, lielākoties, ir atbildīgas par Tavu pēdu pašsajūtu pārgājiena laikā.

Ikviena gājēja ļaunākais ienaidnieks ir tulznas. Tās spēj iznīcināt dienu… un vēl trīs nākošās. Ir maldīgi uzskatīt, ka pārgājieni automātiski nozīmē tulznas, bet nevar noliegt – tulznas pārgājienā ir visbiežākā parādība un padošanās iemesls. Tās nerodas tāpat vien, pie tām vienmēr noved likumsakarīgi apstākļi.

Šie apstākļi ir:

Pirmais Likums: Zeķes ir pirmā aizsardzības līnija kājām!

Ja kāds vēl nesaprašanā uzdod jautājumu “Kā tas ir?” Tad atgādināšu, ka zeķes ir tās, kuras ādu atdala no apaviem. Zeķu pirmais uzdevums ir aizvadīt mitrumu prom no kājām, pēc iespējas tās saglabājot sausas.
Tas nozīmē, ka zeķēm ir jābūt no materiāla, kas labi pilda mitruma vadītāja funkcijas, taču savās šķiedrās neieslēdz un ilgstoši nenotur mitrumu. No tā rodas nākamais secinājums….

Otrais Likums: Kokvilnas zeķes ir ideālā recepte kā iedzīvoties tulznās!

Reiz, kāds klients uzzinot cenu par pārgājienu zeķēm pārsteigumā noelsās: “14 eiro!? Es par tādu naudu Sporķikā varu 2 lielās pakas ar zeķēm nopirkt!” Es arī zinu to piedāvājumu, kurš tur nereti parādās, jāatzīst, priekš ikdienas lietošanas vienu paku reiz biju nopircis. Vienā pakā, ja nemaldos bija 7 pāri ar kokvilnas zeķēm. Tīri OK, ja staigā pa māju un tikai līdz veikalam. Taču ieteikums izvairīties no kokvilnas zeķēm nav tikai tūrisma veikalu mārketinga triks, tam ir ļoti nopietns pamatojums.

Kokvilnas zeķes ir lētas. Būdamas sausas tās ļoti labi elpo un sevī spēj uzsūkt mitrumu līdz pat 10 reizēm no pašsvara. Bet ar to arī priekšrocības beidzas.

Uzsūcot mitrumu, to poras noslēdzas un kokvilna zaudē savas elpošanas un žūšanas īpašības. Rezultātā, kājas apavos kļūst mitras un nežūst,

līdz ar to – palielinās berze starp ādu un zeķi, kas 99% gadījumos beidzās ar noberzumiem. Jāatzīmē, ka kokvilna nav nodilumizturīga, tāpēc lielas slodzes apstākļos var nākties secināt, ka starp ādu un apavu… nav palicis nekas.

Kādam rodas jautājums – ja viss ir tik slikti, tad kāpēc tādas vispār ražo? Kā jau minēju – tās ir lētas, tāpēc tām ir augsts pieprasījums. Zemas aktivitātes apstākļos, tās lieliski pilda savu funkciju un, ja nav pretenziju pret to īso mūžu, ierindas pilsonim neko vairāk arī nevajag. Bet pārgājieniem tās neder. Mēs esam Tevi brīdinājuši.

Trešais Likums: Sliktus apavus var izglābt labas zeķes, bet labi apavi nekad neizglābs sliktu zeķi!

Gan personīgā, gan citu pazīstamo speciālistu pieredze liecina, ka vispirms ekipējumā ir nepieciešams iegādāties tieši zeķes un tikai tad piemeklēt sev atbilstošus apavus. Es nebaidos apgalvot, ka

ZEĶES PAR 70% IR ATBILDĪGAS PAR IEŠANAS LABSAJŪTU.

Atlikušie 30% apmēram iedalās – 10 % apavu atbilstība slodzes apstākļiem; 10% apavu ienēsāšanas stāvoklis; 10% apavu elpošana un ūdensnecaurlaidība

Ne velti ir ieteikums jaunu apavu meklējumos doties ar to zeķi, ar kuru pārsvarā ir plānots nēsāt konkrētos apavus.

Kā iedalās pārgājienu zeķes?

Pārgājienu zeķes nav metamas visas vienā maisā… tas ir – nav velkamas vienā kājā. Šoreiz netiek šķirotas – siltās vai vasaras, jo galvenā būtība nemainās.

Tās var iedalīt četrās kategorijās:

Plānās pārgājienu zeķes

Plānās, jeb vieglās pārgājienu zeķes lieliski pieguļ pēdai. Tās ir lieliski piemērotas tiem, kuriem ir platas pēdas, vai pēda ar augstu pacēlumu. Papēža un pēdas daļa izceļas ar biezāku polsterējumu, taču augšpusē tās ir plānākas, lai veicinātu siltuma izdalīšanos. Ļoti labi piemērotas vienas dienas pārgājieniem. Zeķe parasti ir šūta vairākās daļās (papēdis, pēda, purngals, augšpuse), kur katra no tām var būt ražota no cita materiāla un dažāda biezuma (atbilstoši slodzei uz konkrēto pēdas daļu). Var nēsāt ar vai bez iekšzeķes, vislabāk piemērotas vieglajiem pārgājienu apaviem, piemēram, pārgājienu botām vai sandalēm.

Ievēro!

Ir bieži nācies saskarties ar bīstamu priekšstatu – nopērkot biezās, ūdensnecaurlaidīgās zeķes, kājas būs sausas un pasaule kļūs laimīgāka, un viss būs forši!
Šādas zeķes nav paredzētas augstai un ilgstošai aktivitātei – kāja svīst ātrāk, nekā šīs zeķes spēj žūt, tāpēc ir augsts risks iedzīvoties noberzumos! Šī veida zeķes ir lieliskas tad, ja tās izmanto specifiskos, ne pārāk augstas aktivitātes apstākļos!

Biezās pārgājienu zeķes

Jau pēc nosaukuma ir skaidrs, ka biezajām pārgājienu zeķēm ir biezāks materiāls, kas tās padara vairāk piemērotas šaurām pēdām un pēdām ar zemu pacēlumu. Ar šī tipa zeķēm var risināt augstāk aprakstītās problēmas ar apavu izmēriem.
Šis pārgājienu zeķu tips ir ļoti piemērots ilgiem pārgājieniem, kur uz pēdām ir daudz lielāka slodze. Tām ir ne tikai biezāks polsterējums pēdas daļā, bet arī virspusē, tādā veidā padarot tās piemērotākas nēsāšanai ar puszābakiem vai zābakiem. Var nēsāt ar vai bez iekšzeķes.

Iekšzeķes

Iekšzeķes var tikt nēsātas gan atsevišķi kā plānās pārgājienu zeķes, vai kopā ar citām zeķēm. Nosaukums jau vēsta, ka tās ir paredzētas vilkt kā pirmās zeķes, kuras saskaras ar ādu. Iekšzeķēm ir labi jāpieguļ kājai, citādi tās var nodarīt arī postu – saveļoties radīsies briesmīgi noberzumi. Visbiežāk tās tiek ražotas no sintētiskajiem materiāliem, kā piemēram, CoolMax® poliestera.

Iekšzeķu uzdevums ir:

  1. Aizvadīt mitrumu no ādas uz ārējo zeķi, saglabājot kāju pēc iespējas sausāku, un ļaujot mitrumam ātrāk iztvaikot.
  2. Novērst berzi starp apavu un ādu. Visa galvenā berze notiek starp zeķēm un apavu, tāpēc ievērojami samazinās iespēja iegūt tulznas.

Kompresijas zeķes

Kompresijas zeķu sniegtās priekšrocības vislabāk var novērtēt ilgstošās slodzēs, piemēram, garos pārgājienos. Pēc būtības, tāpat kā iekšzeķes, arī kompresijas zeķes varētu pieskaitīt pie plānajām pārgājienu zeķēm. Taču manā skatījumā šīs zeķes ir pārāk “awesome” pēc savas būtības, lai tās neizceltu atsevišķi.
Kompresijas zeķēm ir divi pielietošanas veidi – slodzes laikā un pēc slodzes.
Nēsājot slodzes laikā, tiek samazināta krampju iespējamība un nogurums, savukārt pēc slodzes – tās palīdz kājām ātrāk atjaunoties, tāpēc samazinās tik izplatītās muskuļu sāpes pēc ilgstošiem pārgājieniem.

Personīgā pieredze rāda, ka pārgājienos vislabāk strādā tā sauktie “kalfiņi,” jeb kompresijas puszeķes, kuras ir velkamas uz ikriem. Kompresijas zeķu sniegtās priekšrocības esmu novērtējis personīgi un nopietnos pārgājienos tās ir manā pamatekipējumā. Ir nācies vienādas distances pieveikt gan ar, gan bez šī tipa zeķēm un pašsajūta ir ievērojami labāka pēc reizēm, kad tās ir izmantotas.

Šis zeķu tips nav lietojams kopā ar iekšzeķēm.

Kopsavilkums

Šajā rakstā Tev bija iespēja gūt ieskatu galvenajās zeķu atšķirībās un to iedalījumā. Tāpat, kā jebkura cita specifiskā lieta, arī visas zeķes nederēs visos apavos un visos apstākļos. Tikai ejot un gūstot pieredzi, katrs pats varēs saprast sev vispiemērotākās apavu – zeķu kombinācijas.

Es, raksta autors un STREELNIEKS.LV komanda kopumā, sniedzam tikai ieteikumus un neapstrīdam, ka Tev vislabāk strādā taktika ejot tikai kokvilnas zeķēs, bez apaviem. Mūsu pieredze ir balstīta tūkstošiem noietos kilometros, dienām ilgām tulznu sāpēs, daudz saplēstās zeķēs un cita veida ekipējumā. Mēs Tev sniedzam padomus par to, kas strādā praksē, bet nekad neuzdrošināmies apgalvot, ka tas viss ir uztverams kā dogma. Mēs priecāsimies, ja Tu padalīsies arī arsavu pieredzi un ieteikumiem!

Atceries!

Lasi arī…

Lepojies ar rozā pēdiņām, nevis tulznu saārdītām kāju atliekām! Veiksmīgu atpūtu! 
Rakstu atļauts brīvi izplatīt tālāk, saglabājot norādi uz raksta oriģinālu ar atsauci uz STREELNIEKS.LV āra piedzīvojumu organizāciju. 

Subscribe
Notify of
guest
9 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
Aplūkot visus komentārus
Rolands Matisons
Rolands Matisons
6 years ago

Ne ko pielikt ne ko atņemt 😉
Viss konkrēti uzrakstīts.
Paldies

Sanča
Sanča
6 years ago

Pēc apraksta ļoti atgādina skriešanai domātās zeķes.
Vai pārgājieniem paredzētās zeķes atšķiras no skriešanai paredzētajām? Ar ko tieši atšķiras?
Paldies par informāciju!

Martins Muiznieks
Martins Muiznieks
Atbildēt uz  Sanča
6 years ago

Tehniskā atšķirība starp pārgājienu zeķēm un skriešanas zeķēm (kuras lielākoties ietilpst plāno zeķu kategorijā) ir ļoti minimāla. Pārgājienu zeķēm ir augstāks stulms, jo pārgājienos nereti tiek izmantoti augstie zābaki, līdz ar to – šīm zeķēm papildus nāk klāt citas īpatnības, par ko šoreiz rakstā neiedziļinājos (piemēram, siltuma izvadkanāli). Arī skriešanas zeķes ļoti labi kalpo pārgājienos, ja tiek izmantoti zemie vai vidējie apavi.

Būtiskā atšķirība starp pārgājienu un skriešanu ir slodzes ilgums. Pārgājienu laikā kāja slodzei var tikt pakļauta no 6-12 stundām, kamēr skrienot tiek pavadīts daudz īsāks laiks.

Ilmārs
Ilmārs
6 years ago

Paldies, ļoti noderīgs raksts!

Papildus varbūt var nekomentēt, kādas cenu kategorijas, kādos veikalos, kādu firmu zeķes labāk iegādāties?

Bomba
Bomba
6 years ago

Un kur tad pazūd mitrums pārgājienu (sintētikas?) zeķēs? Ja Tā nav pie kājas, zeķē, apavos, kur tad tas ir? Vaivarī mitrums ir zeķē, bet to nevar just un zeķes joprojām elpo?

Martins Muiznieks
Martins Muiznieks
Atbildēt uz  Bomba
6 years ago

Iespējams, ka neesi iedziļinājies rakstā!

Zeķu materiālam ir jābūt ar mitruma vadītāja īpašībām. Vienkārši izsakoties, mitrums, pa zeķu šķiedrām tiek transportēts prom no kājas uz ārējo zeķi vai apavu. Ja apavs ir ar “elpojošu” materiālu (audums vai kāda no ūdensnoturīgajām membrānām), tas tālāk iztvaiko caur šī materiāla porām, nodrošinot to, ko vienkāršā valodā sauc par “elpošanu”.

Galvenā atšķirība ir tajā, ka kokvilna samirkstot noslēdz poras un mitrums šķiedrā paliek ļoti ilgu laiku! Savukārt sintētiskā šķiedra nenoslēdzas, mitrums ļoti ātri iztvaiko un arī esot mitrām – vēl joprojām notiek gaisa cirkulācija starp šķiedrām. Materiālu žūšanas efektivitāti var vienkārši pārbaudīt mājas apstākļos, ņemot un saslapinot 3 pārus zeķu – vienu 100% sintētiku, vienu kur ir sintētika ar kokvilnu, un vienu 100% kokvilna. Tieši tādā pašā secībā būs arī zeķu žūšanas ātrums.

Ceru, ka ieviesu skaidrību!

BenQ
BenQ
6 years ago

Sen jau esmu teicis, ka trekinga zeķes ir viena no pirmajām lietām ko ir jāiegādājas! Ja zeķe ir slapja, tad bieži vien to nevar just (īpaši ja esi kustībā).
Ja vēlies, lai tavas kājas baudītu vislielāko komforta sajūtu pārgājienos, tad nepieciešams iegādāties labas zeķes, trekinga zābākus un ortopēdiskās pēdiņas!

Vaivars
Vaivars
6 years ago

Par izdeldētiem apaviem, vai ne tik ērtiem apaviem kopumā – viens baigi jaukais glābiņš var būt iekšējā zole. Aiziet uz kādu pediatrisko veikalu (aptieku?) un piemērīt kautko kas atbilst tavai pēdai. Tas var palīdzēt arī pret plakanās pēdas veidošanos, plus kad pierod – padara staigāšanu krietni ērtāku.
Vienīgi tas neder ja ir izvēlēti apavi kas ir par lielu, jo zolei jābūt tavas pēdas izmērā un ja pēda staigā un bīda to zoli, tad ātri vien kļūs nelietojami.

Gvido Vītoliņš
Gvido Vītoliņš
2 years ago

Paldies, tiešām noderīgs raksts!

9
0
Tavas domas, viedoklis un pieredze ir zelts! Lūdzu iekomentē!x
()
x
X