LATGALES pastaigas

sv.25jun.(jun. 25)04:00sv.02jul.(jul. 2)16:00LATGALES pastaigas

Laiks

25.06.2023 04:00 - 02.07.2023 16:00(GMT+03:00)

Pasākuma detaļas

Sekotāji jau zina, ka vasarās nedodamies projām, bet staigājām mājās. Latgales saulgriežu laika pastaigas ir iedvesmojuši Augšdaugavas loki, mākoņu atspulgi Rāznas, Ežezera, Lubāna un citu neskaitāmo Latgales ezeru ūdeņos, senās baznīcas un muižas, latgaliešu sirsnība un viesmīlība. Tas viss un vēl daudz vairāk ir ietverts vienā virmojošā, bagātīgā un autentiskā Latgales nedēļā. Tāpat sekotāji jau zina, ka atklājums, pārsteigums un piedzīvojums ir neatņemami mūsu ceļojumu sabiedrotie, tādēļ ne visas vietas tiek sauktas vārdā pirms mēs esam tur nonākuši. Norādes ir gan uzvedinošas, gan izsmeļošas, lai zinātāji šīs vietas uzreiz atpazītu un interesenti ātri sameklētu. Iedvesmai un papildu informācijai par ceļojumu https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3324990961062252&type=3

Kas būtu jāņem vērā, piesakoties. Pastaigas ir vieglas un vietām vidējas grūtības. Vietām par asākām sajūtām var parūpēties odi. Peldes, it īpaši tveicīgu laika apstākļu gadījumā, ir pirms un pēc pastaigām, pastaigu laikā un jebkurā diennakts laikā. Nakšņošana ir lauku viesu mājās pie ezeriem un lauku viesnīcās. Pirts vakari ir nesteidzīgi un relaksēti ar sildīšanos, skrubēšanos, pēršanos un medošanos.

Svētdien 25. jūnijā no rīta brokastosim un kafiju dzersim pie Daugavas ceļā uz Latgali. Rīta cēlienā izstaigāsim divas īsākas dabas takas senajās muižās un parkos Daugavpils pusē. Šo vietu vēsture ir saistīta ar vienu no ietekmīgākajām Latgales vācu-poļu muižniecības dzimtām Plāteriem-Zibergiem. Iziesim arī mežu, gravu, apsūnojošu laukakmeņu un varenu ozolu dabas taku (4 km), kas vijas ap Augšzemes augstienes augstāko virsotni. Pusdienosim pie ezera. Pēc īsas ezera takas dosimies uz unikālu valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures pieminekli, kas ir pēdējā šāda veida būve pasaulē. Vakarpusē cauri senām pilsdrupām Daugavas krastā dosimies uz naktsmītni Daugavas krastā ar brīnišķīgu skatu uz upes lokiem un ziediem piebirušajām pļavām. Vakariņas dabā un nakšņošana divās vairāku istabu mājiņās Daugavas lokos pašā upes krastā.

Pirmdien 26. jūnijā uzkāpsim skatu tornī un dosimies pārgājienā (8-10 km) Daugavas krastā, kurā ietvertas divas dabas takas. Viena no tām vedīs augšā lejā pa gravām un gar krauju, kas ir vislielākais kvartāra iežu atsegums Daugavas ielejas Latvijas daļā. Otra vedīs gar seno latgaļu pilskalnu. Pēc pusdienām dabā izstaigāsim vēl vienu īsu (2 km), bet ļoti ainavisku Daugavas krasta taku. Vēl viens skatu tornis ar izcilu skatu uz Daugavas lokiem pirms pakavēsimies pilsētā, kuras vārds rakstītos avotos parādījās 16. gs. Tuvākajā apkaimē apzinātie latgaļu pilskalni, apmetņu vietas un senkapi liecina, ka šī teritorija Daugavas tirdzniecības ceļa malā bijusi apdzīvota jau vairākus gadsimtus agrāk. Kopš 1729. gada, kad muižu nopirka grāfs Jans Ludvigs Plāters, viņa dzimtas īpašumā tā palika līdz pat Pirmajam pasaules karam. Plāteri pilsētu centās izveidot par Latgales administratīvo, garīgo un saimniecisko centru. Pēc vakariņām dosimies uz naktsmājām ezera krastā. Pirts vakars.

Otrdien 27. jūnijā dosimies izstaigāt muižas parku, apskatīt pilskalnu un alu ezera un upītes krastā Latgales augstienes austrumu nogāzē. Izstaigāsim īsu purva taku un vietējais gids mūs vedīs 20. gadsimta sākuma latgaliešu lauku saimniecībā. Te arī mums tiks pasniegtas latgaliešu pusdienas. Dienas otro daļu pavadīsim salām bagātākā Latvijas ezera krastos. Te izstaigāsim pilskalna taku un ozolu audzi, kas ir viena no retajām vietām Latvijā, kur vienlaidus platībā aug līdz 200 gadus veci ozoli. Vakariņosim dabā pie uguskura lauku muižā. Naktsmītne mums būs divas mājiņas ezera krastā ar pirtiņu piedevās.

Trešdien 28. jūnijā dosimies skaistā takā (4 km) neliela mežezera krastos. Turpat blakus arī lielais ezers ar dižakmeni. Pusdienu pauzi ieturēsim dabā. Pēcpusdienas cēlienu pavadīsim pie otra lielākā Latvijas ezzera – takās un dabas izglītības centrā. Mūs pavadīs zinošā un interesantā stāstītāja, Rāznas Nacionālā parka dabas centra vadītāja Regīna. Vakariņas ēdīsim lauku muižā. Nakšņosim četros ērtos numuros lauku viesu mājā.

Ceturtdien 29. jūnijā no rīta apceļosim ezeru un uzņemsim kursu uz
senu Latgales pilsētu gleznainā apvidū ezera krastā. Pilsētas apkārtne bijusi apdzīvota jau mezolītā (8.-5. gt. p.m.ē.). Ceļā pieturēsim, lai izstaigātu taku un uzkāptu vienā no šīs puses augstākajām virsotnēm ar skatu tornī. Pēc pusdienām latgaļu virtuvē un interesantas ekskursijas Latgales vēsturē vietējā gida pavadībā iziesim koka arhitektūras un dabas ainavu taku (5.5 km) apkārt ezeram, tajā skaitā pa, iespējams, Latvijā garāko pastaigu taku virs ūdens. Dienu noslēgsim ar taku un skatu torni dabas parkā natura 2000 teritorijā. Vakariņās Latgales lauku etnogrāfiskajā sētā zupa ar tikko no krāsns izņemtu maizi. Naktsmītne šajā un nākošajā naktī divas mājas ezera krastā.

Piektdien 30. jūnijā divas skaistas dabas takas. Pirmā (4 km) ved gar gravu, kur var ieraudzīt 3-4 m augstus smilšakmens atsegumus. Šī vieta ir īpaša ar savu ainavisko apkārtni, ar dzelzi bagātajiem avotiem un ģeoloģisko izcelsmi. Šajā apkārtnē sastopamas apmēram 60 augu sugas. Otrā (6 km) ir pastaiga pašā dabas sirdī – zemeņu meži ar izteiktu reljefu, ziedu pļavas un sen neapdzīvotu māju drupas. Lieliskas pusdienas senās dzirnavās ar īpašu ēdienkarti un pēcpusdienā ezera taka pilsētā, kas ir viena no vissenākajām lielās latgaļu cilts apdzīvotām vietām un viens no Livonijas svarīgākajiem nocietinātajiem robežpunktiem ar pili un apmetni no 1293. gada. Vakariņas etnogrāfiskajā sētā un relaksēts pirts vakars naktsmītnē.

Sestdien 1. jūlijā no rīta dosimies uz Latvijas lielāko ezeru, kur mūs sagaidīs dabas parka apmeklētāju centrā. Dosimies dabas takā. Pēc ugunskura zupas un plātsmaizes pusdienās uzņemsim kursu uz pilsētu, kuru dēvē par Latgales sirdi, lai pilsētā vakarpusē skaisti pa upi ieslīdētu laivās un finišētu pie Latgales vēstniecības. Vakariņas un pastaiga pilsētā, bet nakšņosim jau vietā, kas savu nosaukumu ir ieguvusi no vārda egle. Kādreiz te auguši egļu meži, kas kopā ar bagātīgo ezeru un upju sistēmu veidoja labvēlīgu dabisko vidi apvidus apdzīvotībai jau agrā senatnē. Šodien šajā vietā atrodas slavena sakrālā celtne.

Svētdien 2. jūlijā apskatīsim velnišķīgo ezeriņu. Ceļā uz Rīgu pieturēsim vēl vienā Latgales pilsētā, lai ēstu mājas zemenes un pastaigātu senā parkā. Ceļojumu noslēgsim vakarpusē ar atgriešanos galvaspilsētā.

Pastaigas vada Māris Poikāns (https://www.facebook.com/maris.poikans.9) – nesteidzīgs, dabas iedvesmots ceļotājs, reģistrēts nodokļu maksātājs.

Cena ir 610 eur, piesakoties līdz 20. aprīlim.

Cenā ietverts transports, naktsmājas ar pirtīm un pirts lietām, kopīgā pārtika septiņām brokastīm, trīs ēdienreizēm takās, vienām vakariņām dabā, astoņas ēdienreizes Latgales māju virtuvēs, Latgales stāstnieki un pavadoņi, laivošana, ceļojuma vadība un grupas sagatavošana ceļojumam.

Papildus izmaksas katram 25-35 eur robežās par 2-3 maltītēm, kuras ēdīsim ēstuvēs un kuras nav ietvertas izmaksās.

Ceļojumā dosimies un starp maršruta punktiem pārvietosimies ar komfortablu 9 vietu mikroautobusu.

Detaļas kā vienmēr apspriedīsim ceļojuma sarunu grupā.

Maršrutā var būt korekcijas ceļojuma laikā.

Ceļotāju skaits ir 9, ieskaitot grupas vadītāju.

Pirms ceļojuma iespaidu publiskošanas gan ceļojuma laikā, gan pēc tam, noskaidrosim savu ceļa biedru attieksmi pret publicitāti un materiālus savstarpēji saskaņosim.

Vairāk

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *